За 2019 рік, міжнародна організація, британська королівська агенція Crown Agents, зекономила майже третину від загального бюджету, виділеного їм на закупівлю ліків.
Загальний бюджет по 12 державним програмам у цьому році склав $112,55 млн. По 7 програмам агенції вдалось досягти економії у $31,83 млн, це майже третина від загального бюджету програм. Дані аналітиків БФ «Пацієнти України».
Досягти найбільшої економії агенції вдалось по програмі «Доросла онкологія» — 57% або $28,45 млн від загального бюджету програми. По програмі «Серцево-судинні захворювання» агенція заощадила $2,9 млн (14%) від виділеного бюджету. На закупівлях витратних матеріалів для визначення рівня глюкози в крові економія склала $222,01 тис. (27%). Також була отримана економія на закупівлях замісної підтримуючої терапії у розмірі $102,67 тис. (11%).
Для прикладу, отримати найкращу ціну під час закупівель 2019 року агенції вдалось на «Кислоту золедронову», яку приймають дорослі хворі на онкологію. Купити препарат вдалось в 5,4 раз дешевше, а ніж це робив МОЗ в 2014 році (порівнюються роки, коли МОЗ самостійно проводив закупівлі, до впровадження міжнародних закупівель).
Нагадаємо, що Україна закуповує ліки на централізованому рівні через міжнародні організації (ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents) з 2015 року. За п’ять років міжнародні закупівлі зарекомендували себе як успішний механізм закупівель ліків у регіоні східно-європейських країн. Досвід України переймають 5 країн регіону. Договори про закупівлю ліків із Програмою розвитку ООН уклали Боснія і Герцеговина, Казахстан, Молдова, Туркменістан і Узбекистан.
У вересні був ухвалений Закон, що продовжує міжнародні закупівлі в Україні ще на два роки. А це означає, що Україна продовжить закуповувати ліки за 40-ка централізованими програмами через міжнародників, які вже продемонстрували свою ефективність.