Мільйони пацієнтів можуть опинитися без необхідних ліків через чиновника часів Януковича

Мільйони пацієнтів можуть опинитися без необхідних ліків через чиновника часів Януковича

БФ “Пацієнти України” спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції під час брифінгу в інформаційному агентстві “Інтерфакс-Україна” назвали ризики нового законодавства про обіг ліків.

Міністерство охорони здоров’я України хоче заборонити сотні європейських препаратів. Без необхідного лікування можуть залишитися пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, діабетом та психічними розладами. 

Під заборону можуть потрапити 80 лікарських засобів від серцево-судинних захворювань, які є причиною смертності №1 в Україні, та які діагностують у 130 тисяч українців щороку. А також 10 препаратів для людей з діабетом 2 типу, яких в Україні близько 1,3 мільйона. Вже найближчим часом МОЗ може провести голосування членів комісії в онлайн режимі та заборонити життєво необхідні ліки. 

“Це чергова схема Олексія Соловйова — чиновника часів Януковича, якого люстрували після Революції Гідності, а зараз він повернувся, став заступником секретаря РНБО і курує всі процеси, пов’язані із фармацевтичним ринком. Прикриваючись боротьбою з російськими і білоруськими компаніями, виганяє з України ліки європейського виробництва, щоб влаштовувати сірі схеми, як колись в уряді Азарова. Тільки сьогодні він це робить руками Міністерства охорони здоров’я”, — розповідає Інна Іваненко. 

Ручний механізм легалізували, протягнувши зміни до законодавства про обіг лікарських засобів. Національне агентство з питань запобігання корупції вже виявило численні корупційні ризики в новому законі. 

“Один із головних ризиків — непрозорий механізм створення комісії МОЗ, яка вирішує, чи позбавляти ту чи іншу фірму ліцензії. Тому є висока ймовірність лобіювання інтересів окремих компаній. Також великими ризиками є закритість процедур і фальсифікація даних про готовність забезпечити потреби країни в ліках. Якщо законодавство не виправити, то під гаслом боротьби з російськими ліками можуть заборонити європейські препарати, які забезпечують більше половини потреби в критично важливих для здоров’я українців лікарських засобах”, — розповів Сергій Деркач, керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК. 

НАЗК  вже сьогодні направить депутатам рекомендації поправок до закону, щоб уникнути корупційних ризиків. Результати дослідження НАЗК щодо корупційних ризиків норм чинного законодавств можна переглянути тут: https://bit.ly/3V2sSaE.

Пацієнтська спільнота закликає народних депутатів якомога швидше ухвалити поправки до закону та не допустити штучного дефіциту і завищення цін на життєво необхідні ліки для українців. 

Раніше ми вже писали про корупційні ризики закону, який дозволяє в ручному режимі забороняти європейські виробники в Україні http://bitly.ws/wPem

Детальніше про загрози та ризики для пацієнтів дивіться у презентації результатів дослідження Національного агентства з питань запобігання корупції: https://youtu.be/Dblj1-iLpHI.

Обмеження обігу лік. засобів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *