Централізовані закупівлі ліків та медвиробів Державним підприємством “Медичні закупівлі України”. Серпень 2022.

Централізовані закупівлі ліків та медвиробів Державним підприємством “Медичні закупівлі України”. Серпень 2022.

Цьогоріч Державне підприємство “Медичні закупівлі України” закуповує ліки та медвироби за 25 напрямами, в тому числі за напрямом “Гуманітарна та медична допомога” в рамках фандрейзингової платформи United24, яка була створена за ініціативи Президента для обʼєднання зусиль міжнародних партнерів у підтримці України.

Ще п’ять напрямів, які були доведені держпідприємству на 2022 рік були передані міжнародним донорам, а саме — напрями лікування туберкульозу та ВІЛ/СНІДу, замісна підтримуюча терапія, діагностика туберкульозу, ВІЛ-інфекцій та супровід АРТ. Таке рішення було ухвалене після 24 лютого, через введення воєнного стану в Україні та з метою вивільнення бюджетних коштів. Центр громадського здоров’я провів низку перемовин з міжнародними партнерами щодо можливості закупівлі лікарських засобів та медичних виробів за донорські кошти, та отримав повну підтримку від усіх донорів.

Загальна кількість позицій, які планується закупити за програмою централізованих закупівель, складає 830 найменувань. До слова, це майже в півтора рази більше ніж кількість минулорічного замовлення, коли держпідприємству було доведено закупівлі за 21 напрямом.

Станом на початок вересня ДП МЗУ вже законтрактувало 516 позицій, або ж 62% від загальної номенклатури. До порівняння, кількість закуплених позицій у 2,5 рази більша, ніж за аналогічний період 2021 року. Загальна сума вже укладених договорів за бюджет 2022 року складає 3,8 млрд грн. 

Повністю закуплено медикаменти за чотирма напрямами — дитячий церебральний параліч, легенева артеріальна гіпертензія, муковісцидоз та ювенільний ревматоїдний артрит. Також, на 95% завершено закупівлі за напрямом  “донорство крові”. “Дитяча та доросла онкологія” на 63% та 86% відповідно, “дитяча та доросла гемофілія” на “50%” та “61%”. Разом з тим ще по 4 напрямам поки не закуплено жодного лікарського засобу.

Серед найбільш успішних торгів наразі варто відзначити закупівлі наступних онкопрепаратів, де держпідприємству вдалося досягти значної економія від очікуваної вартості тендерів: Дазатиніб — 31,4 млн грн, Азацитидин — 14 млн грн, Посаконазол — 10 млн грн та Тіотепа — 8,5 млн грн економії. А у відсотковому значенні найбільше економії було досягнуто на закупівлях “Розчину для парентерального живлення” в рамках закупівлі препаратів по дитячій онкології — 91% економії, “Артеметер/люмефантрин” за напрямом “летальність” — 86%, та  “Солі вальпроєвої кислоти” для лікування аутизму — 84%. 

БФ “Пацієнти України” продовжує слідкувати не лише за перебігом закупівельних процесів, а й безпосередньо за постачанням препаратів в Україну та наявністю препаратів у лікарнях. Незважаючи на хороші темпи контрактування ми занепокоєні щодо забезпечення своєчасного доступу пацієнтів до необхідних лікарських засобів. Аналізуючи предмет звернень, які надходять на нашу гарячу лінію “Номер здоров’я” та перебуваючи у постійному контакті з представниками пацієнтської спільноти по різним нозологіям, ми можемо констатувати факт дефіциту певних ліків з різних обставин, особливо по наступних напрямах: доросла та дитяча онкологія, легенева артеріальна гіпертензія, аутизм, первинні імунодефіцити та ювенільний ревматоїдний артрит

З метою уникнення переривання в лікуванні пацієнтів з важкими та хронічними хворобами за підтримки ДП “Медичні закупівлі” та Міністерства охорони здоров’я, нами був проведений детальний аналіз стану забезпеченості лікарськими засобами. За результатами аналізу був сформований перелік “критичних” препаратів, по якому ми вже розпочали перемовини з нашими міжнародними партнерами для закриття нагальних потреб в якості гуманітарної допомоги. 

Нагадаємо, що з безпекових міркувань централізовані медзакупівлі проводилися на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну поза системою Prozorro. Для забезпечення конкуренції та прозорості ДП МЗУ розробило власний модуль аукціонів на базі системи MedData, а також використовує глобальну хмарну платформу SAP Ariba, яка об’єднує тисячі постачальників. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №169 (із змінами), з 24 червня знову стало можливим використовувати систему Prozorro, а саме механізм спрощеної закупівлі для здійснення централізованих закупівель.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *