Що таке паралельний імпорт та чому його прийняття є важливим для українських пацієнтів?

Що таке паралельний імпорт та чому його прийняття є важливим для українських пацієнтів?

Паралельний імпорт для ліків — важливий механізм, який дозволить ввозити в Україну препарати з інших країн, де вони дешевші. І на це не буде потрібно отримувати додаткового дозволу від виробника.

Паралельний імпорт для ліків — важливий механізм, який дозволить ввозити в Україну препарати з інших країн, де вони дешевші. І на це не буде потрібно отримувати додаткового дозволу від виробника.

У країнах Європейського Союзу практику паралельного імпорту запровадили ще 20 років тому. Завдяки цьому ціни на ліки там вдалося знизити на 20%.

Якою ж наразі є ситуація в Україні?

Зараз в Україні пацієнти часто не мають доступу до дороговартісних препаратів, тому змушені використовувати нелегальні або сірі маршрути поставок ліків з ряду країн, бо їх ціна там в рази нижча за аналоги в Україні. В окремих випадках ціни в Україні перевищують вартість аналогічних препаратів за кордоном у понад 5 разів (!)

Показати це легко на прикладі двох препаратів для лікування хвороби Крона — Будесоніту (Буденофальк) та Месалазіну (Пентаса).

Будесонід в українських аптеках можна знайти за ціною від 3 до 4 тисяч гривень за упаковку з 50 капсулами. У Туреччині упаковка також коштує 3 тисячі гривень, але уже за 100 капсул. Тобто різниця у ціні сягає двох разів.

З Месалазіном ситуація ідентична. В Україні його вартість сягає 4,5 тисяч гривень. Водночас пацієнти діляться досвідом ситуацій, коли їм випадав шанс через сімейного лікаря купити препарат зі знижкою у 50%. Втім, така його ціна все одноперевищувала ту, за яку Месалазін можна було б купити у сусідній Польщі.
Аналогічна ситуація і з препаратами, які необхідні пацієнтам з синдромом Дюшена.
З усіх препаратів, які використовують у світі, в Україні зареєстровано лише декілька.

Один з таких — Аталурен. Він визнаний у світі та не раз довів свою ефективність. Втім, вартість упаковки цього препарату, якої може не вистачити навіть на тиждень, починається від $8 500. Для звичайних українців така сума — непідйомна.

Саме тому українці не мають альтернативного виходу, окрім як шукати лікаря, вмовляти його виписати рецепт на декілька упаковок та їхати за кордон, де можна купити препарати за прийнятну ціну.

Запровадження механізму паралельного імпорту дозволить легально поставляти в Україну препарати з інших країн без додаткових дозволів і без завищення цін, тому це дасть доступ мільйонам пацієнтів отримувати необхідне лікування.

З 2015 року «Пацієнти України» адвокатують тему паралельного імпорту, що дозволить знизити ціни на ліки в аптеках. 28 липня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон, який запроваджує європейські норми та стандарти обігу лікарських засобів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *