Ліки від ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та гепатитів: як медзаклади Мін’юсту та НАМН купували медпрепарати у другому півріччі 2021 року

Ліки від ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та гепатитів: як медзаклади Мін’юсту та НАМН купували медпрепарати у другому півріччі 2021 року

Протягом 2021 року БФ “Пацієнти України” здійснював моніторинг закупівель лікарських засобів для лікування хворих на туберкульоз, ВІЛ/СНІД та вірусні гепатити у державних установах Міністерства юстиції та Національної академії медичних наук:

  • Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського;
  • Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського;
  • Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України.

За результатом моніторингу підготовлений підсумковий звіт про проведення закупівель у трьох відібраних установах. Дослідження включає аналіз показників ефективності проведення тендерів та порівняння цін на закуплені лікарські засоби. Під час порівняння цін співставлялися вартість конкретного препарату на закупівлях державних установ та закупівлях державного підприємства “Медичні закупівлі України”, а  також інших замовників на порталі Prozorro. Таким чином, порівнювалися ціни на централізованих закупівлях держави (закупівлі ДП “Медичні закупівлі України”) та закупівлях регіональних медичних закладів.

У другому півріччі 2021 року до аналізу потрапило 9 тендерів, на яких державні установи планували придбати 35 лікарських препаратів. З різних причин частина лікарських засобів (а саме 9 МНН) не була закуплена. Фактично, до аналізу потрапило стільки ж лікарських засобів, як і в першому півріччі, де було проаналізовано 9 завершених тендерів, на яких державні установи придбали 26 препаратів для лікування туберкульозу, ВІЛ/СНІД та вірусних гепатитів.

В основному державні установи закуповували ліки для хворих на туберкульоз. 22 препарати були закуплені для лікування цієї недуги, 3 препарати  придбані для лікування гепатитів і лише 1 препарат — для лікування ВІЛ/СНІДу. Це можна пояснити тим, що більшість лікарських засобів для хворих на ВІЛ/СНІД були придбані у першій половині року (11 препаратів), а закупівля Центром охорони здоров’я ДКВС двох препаратів для лікування вірусного гепатиту С — була скасована у кінці року. Загальна вартість придбаних 26 лікарських засобів склала 29,1 млн грн.

Зважаючи на результати дослідження, доцільним є питання про можливість передачі частини закупівель дороговартісних ліків до центральної закупівельної організації, що дозволило б державним установам отримувати ліки за нижчою вартістю і, відповідно, економити кошти для закупівлі додаткових лікарських засобів.

Ознайомитися з детальним аналізом можна за посиланням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *