Централізовані закупівлі ліків за кошти 2020 року: проміжні підсумки закупівель ПРООН

Централізовані закупівлі ліків за кошти 2020 року: проміжні підсумки закупівель ПРООН

БФ “Пацієнти України” проаналізував проведення закупівель ліків міжнародною організацією ПРООН для МОЗ України за кошти 2020 року.

Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) проводить закупівлі ліків для Міністерства охорони здоров’я України починаючи з 2015 року. Минулого року Кабмін визначив міжнародні організації для централізованих закупівель лише у вересні, ними стали британська закупівельна організація Crown Agents та ПРООН. Вже у листопаді 2020 року ПРООН уклали угоду з МОЗ про надання послуг з організації та проведення процедур закупівель на 2020 бюджетний рік.

Згідно з новою угодою, МОЗ передало ПРООН 11 напрямів закупівель, за якими міжнародна організація має закупити 134 позиції лікарських засобів та медичних виробів. Загалом на закупівлі ПРООН з бюджету 2020 року було виділено 1,93 млрд грн.

ПРООН розпочала закупівлі лише під кінець року, у грудні 2020 року — основною причиною пізнього старту міжнародних закупівель ліків було затягування з прийняттям необхідних рішень з боку тодішнього керівництва МОЗ. Таким чином, більша частина закупівель за кошти 2020 року відбувалася вже у цьому році.

Тим не менше, за рік ПРООН законтрактували вже 107 позицій, доведених від МОЗ, 80% від загального замовлення. Станом на початок грудня 2021 року ПРООН повністю завершили закупівлі по 5 напрямах з 11 доведених. Серед них бульозний епідермоліз, легенева гіпертензія, муковісцидоз (дорослі), нанізм та орфанні захворювання. За іншими 6 напрямами, а це муковісцидоз (діти), ПІД (діти), трансплантація, ЮРА (діти), ЮРА (дорослі), туберкульоз (ліки) — закуплено 70-80% позицій.

Разом з тим, на вже завершених закупівлях вдалося досягти значної економії коштів. Найбільша сума зекономлених коштів — на закупівлях ліків для орфанних хворих, понад 68 млн грн. А найвдаліше були закуплені ліки за напрямом “легенева гіпертензія”, де після проведених тендерів вартість медикаментів вийшла майже вдвічі дешевшою від загальної виділеної суми, зі 122,4 млн вдалося зекономити 56,3 млн грн.

Інформація про економію на решті напрямів наразі відсутня, оскільки частина закупівель за ними триває. Натомість загальна сума економії по вже завершених торгах складає близько 152,4 млн грн.

Порівняння цін

Під час аналізу було також проведено порівняння цін на деякі препарати, закуплені ПРООН та регіональними закладами охорони здоров’я у 2021 році. Аналіз показав, що майже всі відібрані ліки були закуплені міжнародною організацією дешевше, ніж регіональними закладами охорони здоров’я.

До прикладу, значно дешевше ПРООН закупили ліки для пацієнтів з хворобою Гоше — препарат Церезим (МНН: іміглюцераза) придбали по 33 771,08 гривень за флакон, тоді як Департамент охорони здоров’я КМДА придбав його за ціною 45 961,00 грн за флакон. Також вдалося дешевше закупити препарат для хворих на туберкульоз Сіртуро (МНН: бедаквілін): ціна для ПРООН склала 45,75 грн за таблетку, натомість Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського закупив цей препарат по 76,70 грн за таблетку.

З іншого боку, Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр закупив препарат для хворих на муковісцидоз Пульмозим (МНН: дорназа альфа) дещо дешевше, ніж ПРООН — ціна для львів’ян за ампулу з розчином склала 505,83 грн, тоді як ПРООН закупили цей лікарський засіб по 522,38 грн за флакон.

Варто зауважити, що при порівнянні цін в українських замовників бралася ціна без урахування ПДВ, а ціна ліків у ПРООН враховує комісію закупівельника та оплату логістичних послуг. Також слід взяти до уваги, що обсяги закупівель конкретних лікарських засобів у ПРООН — більші, ніж у закупівлях окремих лікарень.

Нижче в таблиці наведені приклади різниці цін на окремі міжнародні непатентовані назви, закуплені ПРООН та регіональними замовниками.

Динаміка цін від ПРООН на окремі препарати

Під час моніторингу також було проаналізовано ціни на окремі лікарські засоби у розрізі року закупівлі (до порівняння бралися ціни з закупівель ПРООН у попередні роки). Дані за останні три роки показують, що ціни на деякі препарати мають тенденцію до зниження. Так, препарати з кожного з чотирьох проаналізованих напрямів закупівель 2020 року були придбані ПРООН дещо дешевше, ніж вони закуповувалися за кошти бюджетів 2017-2019 років. Мова йде про закупівлю ідурсульфази для хворих на мукополісахаридоз, іміглюцерази для пацієнтів з хворобою Гоше, тоцилізумабу для хворих на ювенільний ревматоїдний артрит та ілопрост для лікування легеневої артеріальної гіпертензії.

Нижче наводимо кілька прикладів того, які були ціни на окремі лікарські засоби на закупівлях ПРООН протягом крайніх 4 років.

У 2021 році МОЗ підписало новий контракт із ПРООН на закупівлю ліків за кошти 2021 року. Цьогоріч міжнародна організація отримала 3 напрями, закупівлі по яких вже розпочато, а загальний бюджет закупівель склав 602,61 млн грн.

Станом на кінець року загальна економія на закупівлях ліків міжнародними організаціями Crown Agents та ПРООН за виділені у 2020 році кошти за бюджетною програмою 2301400 склала 371 млн грн. До слова, БФ “Пацієнти України” напередодні опублікував проміжні підсумки закупівель Crown Agents за кошти 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *