Підсумки міжнародних закупівель за 2020 рік: Crown Agents зекономили для України 218 млн грн

Підсумки міжнародних закупівель за 2020 рік: Crown Agents зекономили для України 218 млн грн

У 2020 році централізовані медичні закупівлі розпочалися з суттєвим запізненням через зволікання і затягування з боку тодішнього керівництва МОЗ на чолі з міністром Степановим. Лише у вересні 2020 року Кабміном був затверджений список міжнародних організацій для здійснення централізованих медзакупівель за бюджетні кошти 2020 року. Ними стали британська організація Crown Agents та Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН). 

Майже рік по тому, аналізуємо результати роботи міжнародної закупівельної організації Crown Agents в рамках програми централізованих закупівель лікарських засобів та медичних виробів.

У 2020 році Crown Agents було доручено закупити ліки та медвироби за 14 напрямами централізованих закупівель. Загальна сума виділених коштів на ці закупівлі склала 1,5 млрд гривень, або ж 52,2 млн доларів США. Загальна кількість позицій номенклатури, які мають бути закуплені за кошти 2020 року, склала 751 позицію.

Станом на кінець листопада 2021 року Crown Agents вже закупили 693 позиції, або 92% від загальної кількості замовлення. Організація законтрактувала 100% позицій за більшістю напрямів, лише по 6 напрямах ще тривають закупівлі, і по них наразі закуплено 75-89% позицій.

Про позитивний результат централізованих закупівель Crown Agents за кошти 2020 року свідчить економія, якої вдалося досягти за більшістю напрямів, де вже завершені всі закупівлі. Найбільше вдалося зекономити на закупівлях ендопротезів — 61,1 млн грн (або 2,2 млн доларів США), та лікарських засобів для лікування вірусних гепатитів у дорослих та дітей — 39,1 млн грн (або 1,4 млн доларів США).

Також значна економія присутня і на тих напрямах закупівель, по яким ще тривають закупівлі.

Таким чином, загальна сума заощаджених коштів станом на кінець листопада склала 218,4 млн грн, або 7,7 млн доларів США від загальної суми минулорічного бюджету закупівель, виділеного для Crown Agents. Водночас завдяки коштам економії та їх перепрограмуванню Crown Agents вже вдалось законтрактовати кількість товарів до 100% потреби МОЗ за 7 програмами:

  1. Вакцини;
  2. Вірусні гепатити;
  3. Дитячий діаліз (мед. вироби);
  4. Ендопротези;
  5. Первинні імунодефіцити (дорослі);
  6. СНІД (тест-системи);
  7. Туберкульоз (тести, витратні матеріали).

Вибіркове порівняння цін на лікарські засоби показує, що більшість лікарських засобів закуплені Crown Agents вдвічі дешевше, ніж їх купують українські медустанови. Хоча є й такі препарати, які купують дешевше на Prozorro.

Так, вакцина для профілактики поліомієліту, ліки для дітей, хворих на розлади психіки та поведінки (Леветирацетам, Рисперидон) були придбані більш ніж у 2 рази дешевше, ніж замовниками на Prozorro. Разом з тим центральна міська лікарня Кропивницького купила Флуоксетин українського виробництва дещо дешевше, ніж Crown Agents.

В даному випадку порівнювалася ціна за одиницю лікарського засобу без урахування ПДВ у ціні бюджетних замовників, але з урахування комісії та логістичних послуг у Crown Agents.

Нижче в таблиці наведені приклади різниці цін на окремі міжнародні непатентовані назви, закуплені Crown Agents та регіональними замовниками.

Додамо, що цього року Crown Agents також здійснюють медичні закупівлі для МОЗ за кошти 2021 року. Навесні організації були передані 8 напрямів з державної програми централізованих медзакупівель.

Загалом Україна закуповує ліки на централізованому рівні через міжнародні організації (ПРООН, Crown Agents та ЮНІСЕФ) вже сьомий рік поспіль, з 2015 року. За ці роки міжнародні закупівлі зарекомендували себе як ефективний механізм закупівель, завдяки якому держава зекономила понад 200 млн доларів США та закуповувала додаткову кількість ліків. 

Крім того, міжнародні організації вирішують питання з нестандартними закупівлями, наприклад, закупівля препарату для орфанних хворих — препарат Анакінра, який держава не могла закупити вже декілька років поспіль через небажання виробника реєструватися навіть за спрощеною процедурою на українському ринку. 

У 2021 році на фармацевтичному ринку з’явився новий виробник, і саме завдяки цьому стало можливим закуповувати препарат згідно з процедурою спрощеної реєстрації в тому числі. Виробник препарату подав свою пропозицію для участі у тендері до Crown Agents. Через це національний закупівельник не зміг здійснити таку закупівлю, оскільки препарат потрапив на український ринок по спрощеній процедурі реєстрації, розробленої для міжнародних організацій відповідно лише така організація може його закуповувати. А отже, якщо механізм закупівель через міжнародні організації перестане діяти, спрощена процедура реєстрації препаратів також скасують, в результаті чого пацієнти з рідкісною хворобою первинні вроджені імунодефіцити будуть позбавлені ефективного лікування. До слова, закупівля Анакінри за кошти 2021 року вже на завершальних етапах та згодом хворі матимуть змогу нарешті отримати ліки від держави. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *