Пацієнтські організації вимагають відставки Уповноваженої з прав людини

Пацієнтські організації вимагають відставки Уповноваженої з прав людини

Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини
п. Денісовій Л. Л.

Шановна пані Людмило Денісова!

Від імені Благодійного фонду “Пацієнти України”, Благодійної організації “100% ЖИТТЯ” та пацієнтів, інтереси яких ми представляємо, звертаємось до Вас із проханням припинити дискредитацію медичної реформи.

БФ “Пацієнти України” 9 років опікується проблемами людей, які хворіють на рак, гемофілію, вірусні гепатити, рідкісні хвороби, а також людьми, які живуть з ВІЛ та туберкульозом. Фонд об’єднує 39 організацій та представляє інтереси майже 1,5 млн пацієнтів.

БО “100% ЖИТТЯ” — найбільша пацієнтська організація в Україні, яка представляє інтереси людей, які живуть з ВІЛ, в 25 регіонах України. БО “100% ЖИТТЯ” працює з 2001 року та надає послуги більш ніж 190 тисячам пацієнтів, 90 тисяч з яких – люди, які живуть з ВІЛ.

Організації, які входять до складу нашого Фонду, підтримують медичну реформу і вважають її впровадження одним з найпрогресивніших кроків України з часів незалежності.

6 січня 2021 року Ви звернулися до Конституційного Суду України з поданням про визнання неконституційними окремих положень законів України, що стосуються сфери охорони здоров’я. Іншими словами, Ваше звернення має намір скасувати медичну реформу в Україні. Ця ідея та принцип її реалізації через Конституційний суд України – не нові. Нагадаємо, що питання неконституційності реформи підіймалось Вашими однодумцями – членами колишньої партії регіонів, влітку 2020 року. З цього приводу вже відбулося засідання суду, рішення ще не винесено.

Як тоді, так і зараз ми заявляємо, що завдяки Закону “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”, який було ухвалено 19 жовтня 2017 року, громадяни України вперше за час незалежності отримали реальні, а не на папері, фінансові гарантії якісного та доступного лікування.
Пацієнти завдяки реформі:

  • Мають змогу обрати свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, якому вони довіряють, незалежно від місця реєстрації.
    73% пацієнтів задоволені роботою свого лікаря.
  • Більше того, відтепер вільно можна обирати навіть лікаря вузької спеціалізації, який надасть найкращу медичну допомогу, оплачену не з кишені хворого, а з державного бюджету, навіть незалежно від місця проживання пацієнта.
  • З’явився доступ до якісних та безкоштовних вакцин, згідно з календарем щеплень.
    Пацієнти із хронічними недугами отримують ліки за програмою реімбурсації “Доступні ліки” безкоштовно або з невеликою доплатою, якою користується уже більше 2 мільйонів українців.

Це все є результатами медичної реформи.

Заява про те, що медична реформа та ліквідація дискредитованої системи санітарних лікарів, нібито, заважає боротися з епідемією COVID-19 є необгрунтованою. Україна саме завдяки реформі показала високу ефективність у реагуванні та протидії COVID-19 на госпітальному рівні. Це засвідчує визнання міжнародної спільноти – саме Україна була обрана ВООЗ з-проміж більше 60-ти країн регіону Європи та Центральної Азії, як приклад, де був досягнутий найбільший прогрес реалізації принципу універсального покриття під час пандемії.

Спекулювання темою COVID-19 для знищення медичної реформи – це політична маніпуляція, яка має на меті перекладання відповідальності за некомпетентні дії нинішньої влади на попередників. Насправді ж, пандемія продемонструвала безсумнівну ефективність та доцільність реформи, завдяки якій зараз понад 500 закладів надають допомогу пацієнтам з COVID-19. Саме реформа допомогла дати адекватну відповідь на СOVID-19 і спрямувати кошти держави саме туди, куди потрапив пацієнт. А пацієнт, у свою чергу, потрапляв у ту лікарню, де гарантовано є персонал, обладнання, ліки, тобто в заклади, які виконали умови контрактування з НСЗУ. Це результат реформи, який вимірюється тисячами життів українців. І це визнала міжнародна спільнота.

Тож, пані Денісова, Ваші висновки є хибними та не мають нічого спільного з реальною ситуацією. Більше того, ми вважаємо Вашу позицію посяганням на права громадян у сфері охорони здоров’я та загрозою для розвитку медичної системи в цілому. Ваші недалекоглядні нападки на реформу несуть прямі загрози українцям: руйнування системи сімейних лікарів, яку підтримує 2/3 всіх пацієнтів України, повернення до радянського принципу фінансування пустих ліжок замість допомоги конкретному пацієнту і, головне, загрозу знову поставити медичні заклади в тотальну залежність від місцевих феодальних керівників.

Посадовець, яка вчиняє дії, що відверто шкодять реалізації демократичних змін в медичній системі в інтересах пацієнтів та лікарів, беззаперечно шкодять іміджу України на міжнародній арені, має піти у відставку з високого посту Уповноваженого ВРУ з прав людини.

З повагою,

Виконавчий директор БФ “Пацієнти України”
Інна Іваненко

Голова Координаційної Ради БО “100% Життя”
Дмитро Шерембей

Звернення у форматі PDF

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *