Шановний пане Президенте! Звертаємося до Вас від імені 60 пацієнтських організацій України, які підтримали дане звернення, а також висловлюємо Вам свою повагу та надію на Вашу увагу до вирішення проблем у сфері охорони здоров’я.
Президенту України
Володимиру Зеленському
Шановний пане Президенте!
Звертаємося до Вас від імені 60 пацієнтських організацій України, які підтримали дане звернення, а також висловлюємо Вам свою повагу та надію на Вашу увагу до вирішення проблем у сфері охорони здоров’я.
Цим зверненням ми висловлюємо серйозне занепокоєння щодо загрози фінансового колапсу у сфері охорони здоров’я за основними напрямами забезпечення гарантованим лікуванням пацієнтів України.
Уже неодноразово пацієнтська спільнота заявляла про провалені закупівлі ліків та медвиробів 2020 року. Всього з 1350 найменувань за 38 програмами з бюджетом у майже 10 мільярдів гривень до українських лікарень не надійшло жодної поставки! За деякими програмами ліків уже нема! Ще у вересні батьки хворих дітей виходили на мітинги. Тисячі людей, які потребують життєво важливих медикаментів з жахом розуміють, що залишки минулих років закінчуються, а нові поставки затримаються на невизначену кількість місяців або ж взагалі не відбудуться.
Тепер провалено фінансове забезпечення надання гарантованих медичних послуг пацієнтам, виплату заробітної плати медикам, повноцінне функціонування програми «Доступні ліки», що загалом призведе до фінансової кризи у закладах охорони здоров’я по всій країні та порушенні прав пацієнтів на безоплатну медичну допомогу.
До кінця року залишається два тижні, але досі не затверджено важливий документ — Порядок реалізації програми медичних гарантій на перший квартал 2021 року, який потрібен для подовження договорів Національної служби здоров’я України з медичними закладами та аптеками.
Пряме зобов’язання Міністерства охорони здоров’я — розробляти та подавати до Кабінету Міністрів в умовах бюджетного процесу нормативні акти, що забезпечують повноцінне функціонування галузі.
Проєкт підготовленої Постанови Національна служба здоров’я України надіслала в МОЗ України ще 17 листопада. Однак минув місяць і документ не винесено на затвердження в жодній редакції. Такими діями Міністерство охорони здоров’я унеможливлює процес продовження договорів з медичними закладами та аптеками.
НСЗУ як головний розпорядник коштів не матиме правових підстав оплачувати послуги, які надаватимуть медичні заклади з 1 січня 2021 року. По суті, медичні заклади, які уклали договори і працювали за новими правилами, не отримають грошей для роботи в новому році. Це стосується й медзакладів, де лікують пацієнтів з COVID-19. Така медична допомога теж входить до програми медичних гарантій. Крім медичних послуг, можуть виникнути перебої з роботою програми «Доступні ліки», в такому разі понад два з половиною мільйони пацієнтів з хронічними хворобами по всій країні не матимуть змоги отримати необхідні їм ліки.
Мова йде про:
Замість того, аби здійснювати відповідну комунікацію та максимально прискорювати процес ухвалення, керівництво МОЗу до останнього відтягує затвердження важливої постанови, від якої буквально залежить, чи функціонуватиме медицина через 2 тижні.
Пацієнтська спільнота просить Вас доручити Кабінету Міністрів України терміново втрутитись у ситуацію, невідкладно розглянути і ухвалити необхідні нормативно-правові акти, які нададуть можливість НСЗУ контрактувати медичні заклади, індивідуально практикуючих лікарів та аптеки в рамках Програми медичних гарантій на І квартал 2021 року.
Також вимагаємо, аби Міністр охорони здоров’я Максим Степанов поніс персональну відповідальність перед усіма українцями за злочинну бездіяльність у надзвичайно складний для нації період пандемії та катастрофічної кризи медицини.
З повагою,
Виконавчий директор БФ «Пацієнти України»
Інна Іваненко
Голова Координаційної ради
Благодійної організації «100% Життя»
Дмитро Шерембей
За дорученням організацій та фондів: