Що змінив Кабмін в бюджеті на медицину перед другим читанням?

Що змінив Кабмін в бюджеті на медицину перед другим читанням?

Кабінет Міністрів України розглянув проєкт державного бюджету на наступний рік і, звичайно, відкорегував його. Тепер бюджет повертається у Верховну Раду на друге читання.

З якими ж змінами бюджет повернувся до народних депутатів? Чи виділили більше коштів на охорону здоров’я та чи очікувати пацієнтам “покращення” вже у наступному році?

БФ “Пацієнти України” проаналізував зміни у бюджеті та готовий поділитися цією інформацією з усіма. Тож ми приводимо таблицю змін по статтях витрат бюджету на охорону здоров’я та прокоментуємо деякі показники.


Загальний державний бюджет на сферу охорони здоров’я збільшився у порівнянні з першим читанням близько на 4,8 млрд грн — з 156,2 млрд грн до 161,0 млрд грн, але це зовсім не відповідає реальній потребі усієї медичної системи країни:

  • Видатки на Міністерство охорони здоров’я закладають на рівні 159,2 млрд, з яких 35,2 млрд грн — Апарат МОЗ (8,4 млрд підуть на сферу медичної освіти, функціонування Національної медичної бібліотеки, підвищення кваліфікації кадрів та на реконструкцію приміщень “Інституту серця МОЗ України”), 123,8 млрд грн — НСЗУ та 116,2 млн грн — Держлікслужба;
  • 3,5 млрд грн передбачено на субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення підтримки окремих закладів, заходів у системі охорони здоров’я та на реформування регіональних систем охорони здоров’я;
  • 6,7 млрд грн — на інші заходи у сфері охорони здоров’я.

Бюджет на централізовані закупівлі лікарських засобів та медичних виробів збільшився у порівнянні з першим читанням на 774,2 млн грн і наразі складає 10,3 млрд грн. Виглядає солідно, але для задоволення потреб у лікуванні ми просили додаткових 7,7 млрд, оскільки потреба на 2021 рік дорівнює аж 17,2 млрд грн. Тож на практиці це означає, що лікарських засобів у наступному році суттєво більше не стане, а пацієнт значних переваг на собі не відчує.

Бюджет на реалізацію програми медичних гарантій залишили майже без змін, незважаючи на те, що було додано 56 млн грн, що виглядає як перерозподіл коштів з однієї програми (2301400 — закупівля ліків) в ПМГ і, відтак, бюджет складає 123,5 млрд грн, що на 34,6 млрд грн більше ніж було у 2020 році. Але нагадаємо, що повна потреба для реалізації програми медичних гарантій на 2021 рік складає 225 млрд грн, отже дефіцит за напрямом — 45% (101,6 млрд грн).

Тобто на підвищення тарифів на пакети ПМГ та на збільшення кількості цих пакетів вже не сподіваємось. Також на нас чекає зменшення кількості послуг з ранньої діагностики онкологічних захворювань, які є лідерами в переліку причин смертності в Україні. Але найбільша проблема у тому, що на лікування пацієнтів з Covid-19 на весь рік передбачено 14,5 млрд грн, враховуючи динаміку захворюваності, цих коштів вистачить на 2-3 перші місяці 2021 року.

Якщо ми прагнемо отримати бюджет на програму медичних гарантій в розмірі 5% від ВВП, як це написано в Законі України “Про державні фінансові гарантії”, а запропонований Урядом бюджет на 2021 рік складає лише близько 2,7% — Верховна Рада має докласти максимум зусиль для поліпшення рівня медицини в Україні і дати перспективу для розвитку галузі у майбутньому!

Бюджет на лікування за кордоном зменшили майже на 400 млн грн. Тобто, лікування пацієнтів з рідкісними хворобами та/або тих пацієнтів, яких Україна не взмозі лікувати, знову переклали на плечі самих пацієнтів та волонтерів.

Також у бюджеті з’явилися витрати, яких ще не було у першому читанні:

  • Створення сучасної клінічної бази для лікування онкологічних захворювань у Національному інституті раку — 1,5 млрд грн;
  • Реалізація державного інвестиційного проекту “Удосконалення молекулярно-генетичної діагностики онкологічних захворювань в Україні” — 105 млн грн;
  • Створення біокластеру “Біологічна безпека та розвиток біотехнологічних технологій” — 100 млн грн;
  • Реалізація державного інвестиційного проекту “Будівництво сучасного лікувально-діагностичного комплексу Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит” — 1,2 млрд грн;
  • Реалізація державного інвестиційного проекту “Реконструкція приміщень 1,3,4 поверхів кардіологічного та фасаду кардіологічного та господарського корпусів Державної установи “Інститут серця МОЗ України” за адресою: м. Київ, вул. Братиславська, 5а” — 350 млн грн.

З іншого боку, медична освіта та післядипломна освіта лікарів втратили загально 84,5 млн грн.

Підсумовуючи ці цифри можна сказати, що збільшення бюджету на охорону здоров’я не вплине суттєво на поточну ситуацію тому, що коштів треба значно більше. Ми не збираємось просто “проковтнути” це і будемо боротися за бюджет, поки його остаточно не приймуть.

БФ “Пацієнти України” не складає зброю і продовжує боротьбу за підвищення рівня доступу до медичних послуг. Ми готуємо листи та звернення до депутатів з проханням виділити додаткові кошти на медицину в 2021 році, про що будемо тримати вас в курсі.

Детальну інформацію про зміни в бюджеті на охорону здоров’я, ви знайдете за посиланням: https://bit.ly/2JuGoEt

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *