ДП “Медичні закупівлі” зекономило 14,4 млн грн на закупівлі ліків для дитячої онкології — звіт БФ “Пацієнти України”

ДП “Медичні закупівлі” зекономило 14,4 млн грн на закупівлі ліків для дитячої онкології — звіт БФ “Пацієнти України”

“Пацієнти України” продовжують аналізувати закупівлі лікарських засобів на центральному рівні, які проводяться державним підприємством “Медичні закупівлі України”. Раніше ми опублікували проміжний звіт за результатом моніторингу тендерів за напрямом “Доросла онкологія”. На черзі аналіз першої партії закупівель ліків для дітей з онкологічними захворюваннями.

У 2020 році за державною програмою здійснення централізованих заходів з охорони здоров’я ДП “Медичні закупівлі” планує закупити 104 позиції лікарських засобів для лікування дитячих онкологічних захворювань. Їхня загальна очікувана вартість становить 600 млн грн. На сьогодні за всіма позиціями державним підприємством оголошені торги або вже триває переговорна процедура.

Ми проаналізували першу частину цих закупівель, а саме 23 лоти, по яких станом на 30 жовтня завершені всі тендерні процедури і укладені контракти на постачання, тобто приблизно п’яту частину запланованих цьогоріч закупівель в рамках дитячої онкологічної програми.

Тендери на закупівлю цих ліків оголошувалися у червні-липні, очікувана вартість всіх лотів склала 34,7 млн грн. Найдорожчою була закупівля 1248 шприців Пегфілграстиму — з очікуваною вартістю 15,5 млн грн.

На більшій частині аукціонів конкуренція була порівняно високою — так, на 14 лотах прийшли мінімум троє учасників. А на закупівлі Цефепіму свій товар запропонували 7 постачальників. Також майже на всіх закупівлях учасники активно торгувалися під час аукціону. Як наслідок, державному підприємству вдалося заощадити приблизно 14,4 млн грн, тобто 42% від коштів, закладених на закупівлю цих препаратів.

Найбільше було зекономлено коштів на закупівлі Пегфілграстиму (супровідний препарат, який допомагає легше переносити хіміотерапію), де білоцерківський фармацевтичний завод “Біофарма” запропонував свою продукцію на 9,8 млн грн дешевше за початкову вартість закупівлі.

Тим не менше, саме ТОВ “Біофарма” наразі є найбільшим постачальником за вартістю укладеного договору порівняно з іншими переможцями першої партії закупівель ліків для онкохворих дітей, сума контракту на закупівлі Пегфілграстиму склала 5,7 млн грн. 

На другому місці серед постачальників за вартістю укладених договорів розмістились дві іноземні компанії — Mistral Capital Management Ltd. та Pfizer Export B.V., які мають поставити ліки на загальну вартість по 2,9 млн грн. Трохи менше, а саме 2,3 млн грн отримає український дистриб’ютор ТОВ “БаДМ”. Ще третина від загальної вартості закуплених ліків дістанеться іншим 9 постачальникам.

Також за результатом аналізу бачимо, що наразі на торгах по дитячій онкології більше перемагають дистриб’ютори, які постачатимуть ліки за 13 позиціями (виробники відповідно постачатимуть решту 10 препаратів). В першу чергу це може бути пов’язано з невеликою кількістю і невисокою вартістю деяких позицій за напрямом.

Втім, не зважаючи на те, що значна частина ліків закуповуватиметься через дистриб’юторів, майже всі ціни за результатами торгів виявилися нижчими за минулорічні, за якими закуповували лікарські засоби міжнародні закупівельні організації.

Так, за 21 позицією державному підприємству після аукціонів була запропонована нижча ціна на лікарські засоби порівняно з закупівельною ціною ліків за тими ж МНН і дозуванням у 2019 році. Лише Тайгециклін обійшовся ДП “Медичні закупівлі” дорожче на 0,20 дол. США, ніж минулого року організації Краун Ейджентс. Ще одна позиція — протигрибковий препарат Флуконазол, не закуповувався міністерством у попередні роки.

Натомість цьогоріч вдалося купити дешевше ряд препаратів того ж виробництва, що закуповувалися державою у попередні роки. До прикладу, ДП “Медичні закупівлі” дешевше придбали швейцарський препарат РОАККУТАН, італійський ІМІПЕНЕМ/ЦИЛАСТАТИН-ВІСТА, український ЕМЕСЕТРОН-ЗДОРОВ’Я та ірландський ГЛІОЗОМІД.

Як ми вже зазначали у попередньому аналізі закупівель за напрямом “Доросла онкологія”, тенденцію до зниження цін можна пояснити рядом таких причин:

  • щорічне збільшення видатків на закупівлю, що дає можливість закуповувати більшу кількість ліків по кожній з МНН;
  • можливість ДП “Медичні закупівлі України” об’єднувати замовлення (МНН) між напрямами на тендерах; 
  • пророблена у попередні роки міжнародними закупівельними організаціями робота щодо безпосередньої участі великих фармвиробників на українських тендерах;
  • грамотно проведена робота ДП “Медичні закупівлі України” по заведенню на тендери в Prozorro великих міжнародних компаній виробників/постачальників ліків;
  • вихід на український ринок нових генеричних препаратів, які підвищують конкурентність, а, отже, і боротьбу за кращу цінову пропозицію на аукціоні (на деяких позиціях ціна за одиницю товару зменшилася у 2-6 разів);
  • електронні аукціони в Prozorro за принципом “Всі бачать все”.

Нижче наводимо приклади порівняння цін на окремі міжнародні непатентовані назви, закуплені ДП “Медичні закупівлі України” та міжнародними організаціями в розрізі останніх років.

Детальний аналіз за посиланням: https://bit.ly/3k6CP4k

 

Створення цієї публікації частково або повністю фінансується в рамках Програми МАТRА Посольства Королівства Нідерландів. Зміст та думки викладені в цій публікації є відповідальністю авторів та не обов’язково відповідають позиції Посольства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *