Міністр охорони здоров’я Степанов прибрав до рук всі медичні закупівлі країни

Міністр охорони здоров’я Степанов прибрав до рук всі медичні закупівлі країни

27 жовтня Уряд прийняв постанову Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), яка фактично передає всі медичні закупівлі країни під ручне керування міністра та його команди. Постанова не була винесена в порядок денний засідання Кабінету міністрів, а саме засідання не було анонсоване і пройшло в закритому режимі. 

Прийнята постанова робить ДП “Медичні закупівлі” абсолютно підконтрольною інституцією без права приймати самостійні рішення.  МОЗ затверджуватиме медико-технічні вимоги для закупівлі товарів і послуг, що практично є технічним завданням. ДП “Медичні закупівлі” повинне буде використовувати ці характеристики в своїх закупівлях. Тепер ручне керування і “підігнані” тендери під виробників чи дистриб’юторів чекають на всі медичні закупівлі. 

Міністр Степанов вже контролює всі ковідні тендери в країні, йдеться про закупівлі засобів індивідуального захисту, медичне обладнання та швидких. Хоч ДП “Медичні закупівлі України” і здіснює закупівлі, але є ризик того, що МОЗ пропише їм технічне завдання з дискримінаційними умовами (https://bit.ly/3ox6BSV). 

Втручання МОЗом в процес закупівель — повернення в часи Богатирьової та Януковича. Коли на закупівлях крали шалені гроші, в той час як пацієнти недоотримували свої ліки.

ДП “Медичні закупівлі” — національний закупівельник, який має бути незалежною інституцією та ефективно здійснювати закупівлі. ДП вже показує свою ефективність. Наприклад цього року ціна на трастузумаб вдвічі нижча, ніж минулого року. Це онкологічний препарат, який є одним з найдорожчих. Завдяки національному закупівельнику та прозорим торгам на Prozorro він стає доступнішим для пацієнтів.

Зараз у пацієнтів закінчуються ліки, ситуація з протидією коронавірусу теж критична. Проте міністр Степанов замість того, щоб виконувати свої прямі обов’язки, намагається втрутись в процес закупівель, щоб в ручному режимі вирішувати, які ліки слід купувати. 

Якщо МОЗ отримає контроль над ДП — наслідки для пацієнтів катастрофічні. Корупція, завищення цін, та тисячі пацієнтів, які не отримають свої ліки.

У 2020 році державному підприємству, яке закуповує ліки та медичні вироби в Україні, передано 14 закупівельних програм. У грошовому еквіваленті — 6,05 млрд грн — це 64% від загального бюджету закупівель, який у цьому році складає історичних майже 10 млрд грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *