Благодійний фонд «Пацієнти України» провів аналіз закупівель у окремих медичних закладах Міністерства юстиції України та Національної академії медичних наук України, які закуповують препарати для лікування туберкульозу, ВІЛ/СНІДу та гепатитів. 21 закупівлю з оголошеною вартістю в майже 64 млн грн порівнювали із закупівлями через міжнародні організації та з регіональними медзакладами.
Благодійний фонд «Пацієнти України» провів аналіз закупівель в окремих медичних закладах Міністерства юстиції України та Національної академії медичних наук України, які закуповують препарати для лікування туберкульозу, ВІЛ/СНІДу та гепатитів. 21 закупівлю з оголошеною вартістю в майже 64 млн грн порівнювали із закупівлями через міжнародні організації та з регіональними медзакладами.
Аналіз провели у таких закладах: Інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського, Національному інституті фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського та Центрі охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України.
Всі ліки від туберкульозу, ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів відомчі медзаклади закупили за вищими цінами у порівнянні з закупівлями міжнародних закупівельників. Окремі лоти обійшлися їм у 5-6 разів дорожче, ніж закуплені організаціями Crown Agents та ПРООН. Мова йде про препарат «Лінезолідин» та «Меропенем-віста».
Загалом аналіз закупівель державних установ у першому півріччі 2020 року свідчить про те, що майже всі тендери були успішно завершені укладанням договору, жоден з лотів не був оскаржений у Антимонопольному комітеті.
У більшості закупівель брало участь не більше двох учасників — мінімально необхідна кількість для того, щоб відбулися відкриті торги. Як результат — невисокий рівень економії, вартість закупівель знижувалася лише до 3% порівняно з оголошеною вартістю тендера. Лише на двох аукціонах, де на торги прийшов третій учасник, ціна ліків знизилася від 22% до 80%.
Однією з причин такої невеликої кількості учасників, а також майже відсутньої конкуренції на торгах може бути вимога до учасників надати гарантійний лист від виробника (або його представника) щодо можливості поставки ліків на конкретному тендері. Така вимога вказувалася у всіх проаналізованих тендерних документаціях.
Також, за спостереженням аналітиків Фонду, переможцями тендерів у більшості стали ті ж фірми, що й минулого року. Фактично всі десять постачальників, які цьогоріч перемогли на закупівлях, постачали аналогічні ліки для державних установ у попередній рік.
Одним зі шляхів здешевлення вартості ліків ми бачимо можливість здійснювати закупівлі через Державне підприємство «Медичні закупівлі України», яке з часом має отримати статус центральної закупівельної організації. Даний інструмент дасть змогу замовникам раціонально використовувати свої ресурси та час для забезпечення потреби закладу та надавати пацієнтам якісні, безпечні та ефективні лікарські засоби та медичні вироби.