Шановний Максиме Володимировичу!
Благодійний фонд «Пацієнти України» представляє інтереси 28 спільнот пацієнтів, що корелюється з 1,5 мільйонами людей, що борються з важкими хворобами. І наразі ми, як представники цих організацій, звертаємося до вас із наступним.
Із відкритих джерел нам стало відомо, що Міністерство охорони здоров’я України маніпулює тендерними умовами і блокує закупівлю захисних костюмів для лікарів, що борються з коронавірусом, що була проведена державним підприємством “Медичні закупівлі України». Та проводить самостійні закупівлю захисту для лікарів за цінами, що 2 рази вище ринкових.
Якщо вам, пане Міністре, не відома ситуація зі скандалом, що склався навколо закупівель захисних костюмів для лікарів, то доводим до вашого відома хронологію:
10 квітня МОЗ доручає ДП «Медичні закупівлі України» закупити 90 тис. захисних костюмів. ДП проводить тендер відповідно до всіх вимог, які вони отримали від МОЗ.
Тендер виграє український виробник «Текстиль-Контакт» — він надає найнижчу ціну 245 гривень за штуку. Загальна сума договору — 22 млн грн, економія 40%. І це означає, що на зекономлені кошти можна купити ще більше захисного одягу (орієнтовно ще 50 тис.). Контракт підписують і виробник починає працювати, першу партію костюмів — близько 20 тис. одиниць, «Текстиль-Контакт» міг поставити уже 21 квітня!
Тим часом, МОЗ повністю ігнорує проведений тендер ДП «Медичні закупівлі України» і 15 квітня вночі публікує зміни до Річного плану закупівель на Prozorro, де вказує, що вони хочуть закупити 71 374 костюмів вартістю 500 грн за штуку. На ті ж гроші, за які вже відбувся тендер.
17 квітня МОЗ публікує укладений договір на закупівлю. Закуповується 71 374 костюмів на більшу суму — 34,8 млн грн. (ціна за штуку 488,6 грн.) у компанії-дистриб’ютора китайських костюмів ТОВ «МЕДДІВ», який працює на українському ринку 11 місяців і немає жодних великих поставок.
МОЗ пояснює своє рішення тим, що в українського виробника немає сертифікації ДСТУ EN 14126. Прикриваючись тим, що ця сертифікація гарантує високу ступінь захисту і є супер-необхідною, прикриваючись турботою про лікарів.
Насправді це маніпуляція. Ця сертифікація необхідна здебільшого у випадку закупівлі лабораторних костюмів, що використовуються багато разів. А МОЗ закупив у китайської компанії одноразові костюми біологічного захисту. Українська компанія має всі необхідні документи для одноразових костюмів біологічного захисту. Додамо, що у дорученні, яке МОЗ направив на ДП не було вказано цієї вимоги.
Тому виникає логічне питання. У вашій команді працюють недбалі управлінці, які не можуть розібратися у питанні захисту лікарів під час пандемії, чи це дії, що мають корупційні ознаки?
Ми, пацієнтська організація, що представляє 1,5 млн людей, що борються з важкими хворобами, та організація, що перша мобілізувалася на захист лікарів від коронавірусу, вимагаємо відповідей:
Пацієнтська спільнота вимагає від вас пояснень та чітких відповідей на поставлені питання.
І ми повторимо ще раз. Міністерство охорони здоров’я не повинно бути міністерством закупівель. Воно взагалі не має виконувати функцію закупівельника.
Розкрадати державні кошти та заробляти на пацієнтах і лікарях за зразком Богатирьової у вас не вийде. Часи коли міністерство в ручному режимі закуповувало ліки та медичні вироби, проводило договірні тендери, переможця якого всі знали наперед та будувало корупційні схеми, на яких заробляли — у минулому!