МОЗ повертається в часи Богатирьової і купує захисні костюми вдвічі дорожчі, ніж волонтери і лікарні

МОЗ повертається в часи Богатирьової і купує захисні костюми вдвічі дорожчі, ніж волонтери і лікарні

Міністерство охорони здоров‘я України хоче перевитратити 40% бюджетних коштів, на які можна було додатково закупити додатково 50 тисяч костюмів захисту для лікарів. Це — результати першого тендеру, який провело міністерство за кошти резервного бюджету для боротьби з COVID-19. Керівництво МОЗ пішло в обхід закупівель через незалежне спеціалізоване агентство ДП “Медичні закупівлі України” та “прибрало” тендери до своїх рук. 

“Волонтери купують для українських лікарів костюми приблизно за 200 гривень, медзаклади в регіонах теж знаходять костюми захисту за 200-300 гривень. В тому ж ціновому діапазоні закуповувало і державне підприємство “Медичні закупівлі України”, яке знайшло костюми напряму в виробника по 245 гривень. Натомість МОЗ за ніч змінило закупівельні плани і збільшило ціну до 500 гривень за один костюм”, – розповіла Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». 

Костюми, запропоновані ДП “Медичні закупівлі”, мали всі необхідні документи та повністю відповідали вимогам, які до початку тендеру надіслало МОЗ. Але вимоги до костюмів у міністерстві змінили вже після того, як закупівлю здійснило профільне підприємство.

“Ми бачимо, що міністерство влаштувало маніпуляції з технічним завданням до тендеру виключно з однією метою — перебрати всі закупівлі на свій тендерний комітет. Маючи право закуповувати через міжнародників і через власне підприємство, МОЗ вирішив обрати власний тендерний комітет та завищені ціни. Для цього в МОЗі просто взяли технічне завдання до закупівлі свого ж держпідприємства і дадали туди ще одну вимогу, якої не ставили раніше”, – пояснює Олена Щербан, член правління Центру протидії корупції. 

У результаті, замість 140 тисяч костюмів (90 тисяч за умовами тендеру та 50 тисяч, які можна було закупити на зекономлені кошти) українські лікарні отримають лише 70 тисяч. Це при тому, що незабезпеченість захистом українських медиків — катастрофічна. Навіть офіційні потреби з лікарень свідчать, що зараз дефіцит – майже мільйон захисних костюмів, півмільйона респіраторів та півмільйона ізоляційних халатів.

“Через те, що лікарі незахищені, вони масово інфікуються вже на перших етапах епідемії. Кожен 5 інфікований в країні — лікар. В Італії, яка пережила пікове навантаження на медичну систему — ця цифра вдвічі менша, в Німеччині — в 10 разів. З такими темпами, в нас скоро не буде кому лікувати хворих”, – роказує Роман Фіщук, виконавчий керівник відділу клінічних досліджень КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради», лікар-отоларинголог (ЛОР). 

Натомість МОЗ, замість того, щоб захистити лікарів і закупити костюми ще два місяці тому, блокувало всі процедури та тендери. А зараз пішло в обхід закупівельних організацій та перебрало закупівлі в свої руки. При цьому чиновники ще й цинічно прикриваються благими намірами, нібито купуючи дорожче — купують якісніше і хочуть захисти медиків.

“Якби МОЗ справді хотіло захистити медиків, то закупило б костюми захисту ще два місяці тому, то не блокувало б закупівлі ліків і обладнання, то ми не мали б сьогодні страшних цифр інфікованих лікарів. Але все це не так і МОЗ насправді опікується не лікарями, а поверненням тендерів часів Богатирьової, коли працювала точно така сама схема і 40% бюджетних коштів на тендерах дерибанили. Але цього разу ціною будуть ще й життя лікарів”, – заявив Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя».

Додаткова інформація за телефонами: Мартиненко Юлія, PR-відділ БФ «Пацієнти України», 093 491 84 18, yuliia.m@patients.org.ua.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *