Перша в Україні Програма медичних гарантій стартувала у повному обсязі   

Перша в Україні Програма медичних гарантій стартувала у повному обсязі   

1 квітня стартувала перша в Україні Програма медичних гарантій — перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. Договори з НСЗУ на надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій станом на 2 квітня підписали 1 640 закладів спеціалізованої медичної допомоги. .

Ще 22 заклади очікують на підписання — серед них 6 комунальних, 16 приватних.

Таким чином, практично всі комунальні медичні заклади (районні, міські, обласні лікарні) країни увійшли в реформу і будуть отримувати кошти за договором з НСЗУ. Від сьогодні гроші підуть за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади. 

У переважній більшості регіонів заклади подали пропозиції та отримали проект договору на всі 26 пакетів медичної допомоги. Отже, ця допомога буде доступною громадянам. 

Найбільше договорів на лікування інсультів це пріоритетна послуга у Програмі медичних гарантій підписали медичні заклади Івано-Франківської області — 14. 

Ще одна пріоритетна послуга — лікування інфарктів. Найбільше договорів на цю послугу підписали у Дніпропетровській області — 6 закладів. 

Контракт на медичну допомогу при пологах підписали найбільше закладів у Львівській області, їх — 28.

Найбільше договорів за пакетом медичної допомоги у складних неонатальних випадках підписали у м. Київ — 9, на другому місці Одеська область — 8 закладів.

Найбільша кількість закладів, які надаватимуть допомогу за пріоритетним станом дослідження на раннє виявлення раку у Дніпропетровській області — 49 закладів.

Є також відмови у підписанні: 3 — через те, що заклад не автономізований, 20 — відсутня ліцензія на медичну практику, 9 закладів, які подали неправильні статистичні дані. 

Відтепер лікарні отримуватимуть гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, яких обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Приблизно у 40% медзакладів збільшився бюджет у порівнянні з минулорічним державним та місцевим фінансуванням. Загалом у 67% закладів бюджет за ПМГ більший за фінансування через медичну субвенцію.  

Серед регіонів, в яких велика кількість закладів отримає значно більше фінансування, Полтавська область. Наприклад:

  • Лубенська ЛІЛ — більше на 205% це 43 062 тис грн. Бюджет на 3 квартали 2019 — 20 950 тис грн. Бюджет за ПМГ — 64 012 тис грн.
  • Решетилівська ЦРЛ — більше на 200%, це 9 465,3 тис грн. Бюджет на 3 квартали 2019 — 4 735 тис грн. Бюджет за ПМГ — 14 200,3 тис грн.

Такі результати Полтавська область показала тому, що в регіоні оптимізували мережу, місцева влада подбала про оснащення лікарень та наявність в них кваліфікованого персоналу. Отже, заклади змогли податися на більшу кількість пакетів, серед них — на пріоритетні послуги, які НСЗУ оплатить за підвищеним тарифом. 

На забезпечення Програми медичних гарантій виділено 70,4 млрд грн. Приблизно 18,7 млрд грн отримає первинна ланка, всі заклади якої (понад 1 500) переуклали договори з НСЗУ. Також підписані контракти з усіма центрами екстреної медичної допомоги (в Україні їх 25), на оплату їхніх послуг передбачено приблизно 4,7 млрд грн.  

Загалом Програма медичних гарантій у порівнянні з медичною субвенцією, збільшує фінансування на цілий ряд медичних послуг гемодіаліз, лікування інсульту та інфаркту, надання акушерської та неонатальної допомоги, онкологічне лікування. Вперше виділені окремі кошти на паліатив (мобільний та стаціонарний) та медичну реабілітацію. 

Програма медичних гарантій — перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Скористатися ним може кожен громадянин України, а також особи, прирівняні до громадянства. Аби отримати доступ до безоплатних послуг, пацієнт має мати направлення від лікаря первинки (для цього спочатку потрібно укласти декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром) або лікуючого лікаря. Направлення не потрібне до гінеколога, психіатра, стоматолога і нарколога. Екстрена медична допомога надається безоплатно кожному і незалежно від наявності декларації. 

Оксана Мовчан, очільниця НСЗУ: «Національна служба здоров’я має договір з практично усіма комунальними медичними закладами, які надають весь спектр медичної допомоги. Пацієнт з 1 квітня отримує перелік гарантованих медичних послуг і вільний вибір лікаря не лише на первинці, а і для спеціалізованої допомоги. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися. Критерієм вибору місця надання послуги буде наявність медичного обладнання,  якість надання послуги та комфорт. НСЗУ заплатить тому медичному закладу, якого обере пацієнт. Наше головне завдання —  зменшити смертність українців від серцево-судинних та онкологічних захворювань, а також покращити допомогу при пологах та неонатальної допомоги. На 2020 рік — це пріоритетні послуги у Програмі медичних гарантій. Їм ми будемо приділяти особливу увагу.»

Андрій Віленський, директор Департаменту договірної роботи НСЗУ: «Національна служба здоров’я має договір з практично усіма комунальними медичними закладами, які надають весь спектр медичної допомоги. Медичні заклади практично у всіх регіонах подалися на 26 пакетів медичних послуг, отже вся потрібна медична допомога буде доступна мешканцям цих областей. Заклади готувалися до реформи, більшість з них отримає за новою системою фінансування більше коштів, аніж за субвенцією. Як самостійні підприємства, вони зможуть самостійно розпоряджатися цими коштами і ми впевнені, що це піде на користь і закладу, і лікарям, і всій громаді.»

Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України»: «Для пацієнтів старт реформи у всіх комунальних медичних закладах країни — це свято! Тепер ми будемо знати, які медичні послуги гарантує держава і точно знатимемо, що їх оплатить Національна служба здоров’я України. У нас запрацює вільний вибір лікаря та можливість лікуватися у найкращих. А медична система в Україні нарешті перезавантажиться: успішними лікарнями стануть ті, що будуть надавати якісні послуги. І це — найголовніше для пацієнтів.»

Олександра Балясна, голова ГО «Ранні пташки»: «Наша організація об’єднує батьків дітей, які народилися передчасно. В Україні 12% малюків приходять у світ раніше. Це 20 000 дітей щорічно.  За нашими підрахунками, в середньому родина, в якій народилася така дитина, витрачає на її виходжування понад 100 000 грн. — це дуже великі витрати для звичайної української cім’ї. Тому для нас дуже важливо, що неонатальна допомога стала одним із пріоритетів у Програмі медичних гарантій на 2020 рік і НСЗУ заплатить за допомогу, надану кожній дитині, яка народилася передчасно.»

Запровадження Програми медичних гарантій великий крок України до універсального медичного покриття, коли кожен громадянин зможе реалізувати своє право на якісну, безпечну та доступну медичну допомоги від держави.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *