Ліки – не коштовності: пацієнти вимагають від депутатів зробити ліки в Україні доступними

Ліки – не коштовності: пацієнти вимагають від депутатів зробити ліки в Україні доступними

Пацієнти влаштували акцію біля Верховної Ради та принесли до парламенту «золоті пігулки», які символізують завищені ціни на ліки в українських аптеках. Такі «коштовні пігулки» активісти подарували депутатам і закликають народних обранців зробити ліки доступними для українців. Для цього вимагають ухвалити законопроект №2089, що дозволить значно знизити ціни на медпрепарати.

17 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні Проект Закону №1230, який запускає паралельний імпорт в Україні для низки товарів. Документ дозволить завозити в Україну продукцію з інших країн без додаткових дозволів та за значно нижчими цінами. Втім життєво важлива категорія – ліки – опинилися «за бортом». Щоб паралельний імпорт запрацював і для ліків, депутати мають ухвалити додаткові зміни до Закону «Про лікарські засоби». Відповідний законопроект уже зареєстрований в Парламенті під номером 2089.

«Завдяки цьому закону українці зможуть купувати дешевше гаджети, праски, холодильники, одяг, косметику, – майже все,  крім ліків. Тому цю несправедливість треба виправити і ухвалити законопроект 2089. Документ вводить поняття паралельного імпорту лікарських засобів і скасовує зайву зарегульованість. Досвід держав ЄС показав, що це дозволить поставляти в Україну препарати з інших країн значно дешевше і без додаткових дозволів від виробника, монополіста, який сьогодні часто диктує і штучно утримує завищені ціни», – розповіла Інна Іваненко, Виконавчий директор БФ «Пацієнти України». 

В українських аптеках досі деякі ліки коштують удвічі або й у кілька разів дорожче, аніж у сусідніх європейських країнах. Наприклад, упаковка препарату «Кселода» для лікування онкологічних захворювань в українських аптеках коштує 6 500 грн, в той час як в Польщі ті ж самі ліки можна придбати за 3 600 грн. Курс лікування цим препаратом для пацієнта в Україні обходиться в 52 тисячі гривень, тоді як у Польщі – менше 30 тисяч. У країнах ЄС практику паралельного імпорту запровадили ще 20 років тому. Завдяки цьому ціни на ліки там вдалося знизити на 20%.

«Паралельний імпорт – це реальний шанс для пацієнтів купувати ліки дешевше. І це стосується як препаратів для онкохворих, так і для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом або будь-яким іншим захворюванням. Сьогодні ліки в Україні – на вагу золота, але вони не повинні бути, як коштовності, вони мають стати доступними для пацієнтів», – додала Вікторія Романюк, ГО «Афіна. Жінки проти раку». 

Крім того, зареєстрований законопроект скасовує так звані “вічнозелені патенти”, які дозволяють виробникам утримувати монополію на ринку десятки років.

«Вічнозелені патенти» дозволяють фармкомпаніям в Україні маніпулювати недосконалістю українського патентного законодавства і диктувати ціну. На ринок десятки років не можуть зайти конкуренти і українці мусять переплачувати втридорога за препарати, які в світі вже давно подешевшали. «Вічнозелені патенти» необхідно скасувати, бо сьогодні переплачує і держава, і пацієнти», – зазначив Сергій Дмитрієв, директор з політики та адвокації БО «100% ЖИТТЯ». 

Пацієнтська спільнота закликала депутатів  включити законопроект №2089 в порядок денний сесії Верховної Ради, ухвалити його, зробивши, нарешті, ліки в Україні дешевшими.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *