Звернення пацієнтської спільноти щодо запровадження паралельного імпорту для ліків та врегулювання фейкових патентів

Звернення пацієнтської спільноти щодо запровадження паралельного імпорту для ліків та врегулювання фейкових патентів

Шановні народні депутати України! Від імені пацієнтської спільноти України висловлюємо Вам повагу і впевненість у спільному баченні пріоритетності захисту інтересів людини та економічних інтересів нашої Держави.

Голові Верховної Ради України

Д.О.Разумкову

Голові Комітету ВРУ з питань здоров’я нації,

медичної допомоги та медичного страхування

М.Б.Радуцькому

Голові депутатської фракції Політичної партії

 “Слуга народу”

Д.Г. Арахамія

Народним депутатам України
_____________________

Шановні народні депутати України!

Від імені пацієнтської спільноти України висловлюємо Вам повагу і впевненість у спільному баченні пріоритетності захисту інтересів людини та економічних інтересів нашої Держави. 

Пацієнтська спільнота звертає увагу на складну ситуацію з цінами на ліки в Україні. Часто препарати в українських аптеках удвічі або й у кілька разів дорожчі, ніж у сусідніх Польщі, Латвії, Словаччині та інших європейських країнах. Відтак, закликаємо народних депутатів ухвалити необхідні зміни до законодавства, які дозволять значно знизити ціни на ліки для українських пацієнтів. 

17 жовтня 2019 народними депутатами України було ухвалено в першому читанні законопроект №1230 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон України», що визначає міжнародний режим вичерпання прав інтелектуальної власності (процедуру паралельного імпорту) в Україні. Вказаний закон дозволить розширити конкуренцію на вітчизняному ринку та знизити ціни на низку товарів для українців, що безперечно є позитивним кроком в напрямку розширення їх доступності. 

Проте варто зазначити, що положення цього Проекту Закону не можуть бути реалізовані на ринку лікарських засобів без подальшого внесення відповідних змін до законодавства, яке регулює обіг ринку лікарських засобів. Зазначене можна врегулювати шляхом внесення відповідних змін до Закону України «Про лікарські засоби».

Вказані зміни вже передбачені у законопроекті № 2089 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення доступності лікарських засобів для громадян», який був зареєстрований 06 вересня 2019 року, але не досі не був внесений навіть до порядку денного засідання профільного Комітету Верховної Ради України. Саме в цьому Проекті Закону визначається поняття паралельного імпорту лікарського засобу та скасовується зайва зарегульованість зазначеної процедури. Саме він має стати суттєвим доповненням до вже проголосованого проекту закону №1230 і дозволити паралельний імпорт не лише для побутових товарів, але і для життєво важливих ліків. 

Як свідчить досвід країн Європейського Союзу та країн, де передбачена можливість паралельного імпорту лікарських засобів, запровадження паралельного імпорту для лікарських засобів може знизити ціну до 20%, що на сьогодні, враховуючи економічне становище українців та ціни на деякі ліки, є крайньою необхідністю. 

Крім того, законопроект скасовує “вічнозелені” патенти для ліків, усуваючи можливість для фармвиробників зловживати охороною патентних прав на вторинні винаходи, які позбавлені інноваційності, та встановлювати монополію і завищені ціни. 

Від імені пацієнтської спільноти закликаємо Вас та всіх народних депутатів не нехтувати правом громадян на належний доступ до лікарських засобів на рівні з громадянами європейських країн та ухвалити законопроект №2089, і таким чином надати можливість простим громадянам користуватися перевагами механізму паралельного імпорту і для ліків. Законопроект 2089 дасть можливість ввозити препарати в 2, 3 та навіть 5 разів дешевше, ніж вони коштують в Україні. 

Наполягаємо на внесенні законопроекту №2089 до порядку денного сесії, а також якнайшвидшому розгляді цього важливого для кожного українця законопроекту Верховною Радою України. 

Впевнені, що для Вас особисто і для кожного народного депутата цінність людського життя і здоров’я є беззаперечною та сподіваємось, що інтереси пацієнтів нарешті переважать бізнес інтереси великих фармацевтичних компаній.

З повагою,

1. БФ «Пацієнти України»

2. ГО «Ранні Пташки»

3. ГО «Об’єднання хворих на торсійну дистонію»

4. ГО «Всеукраїнська асоціація кришталевих людей»

5. БФ «100% життя»

6. БО «Мережа 100 %життя» Рівне

7. ВГО «Радість руху»

8. ГО «Крапля крові»

9. ГО «Афіна. Жінки проти раку»

10. ГО «Сестри Даліли»

11. БФ «Відкриті долоні»

12. БФ “СтопРак”

13. ГО «Свобода руху»

14. ГО «Ліки контроль»

15. ГО “Гармонія руху”

16. ГО «Психічне здоров’я» 17. ГО «Бригантина»

17. БФ «Діти з гемофілією»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *