Резолюція діалогу пацієнтів, представників влади та міжнародних організацій «Медична реформа в інтересах пацієнта»

Резолюція діалогу пацієнтів, представників влади та міжнародних організацій «Медична реформа в інтересах пацієнта»

За результатами відкритого діалогу пацієнтів, представників влади та міжнародних організацій, що відбувся 1 жовтня 2019 року, було погоджено принципові кроки подальших змін у системі охорони здоров’я, по яких сторони досягнули згоди.

За результатами відкритого діалогу пацієнтів, представників влади та міжнародних організацій, що відбувся 1 жовтня 2019 року, було погоджено принципові кроки подальших змін у системі охорони здоров’я,  по яких сторони досягнули згоди.

Фінансування галузі

Боротися за збільшення фінансування галузі охорони здоров’я до 4 % від ВВП у 2020 році з подальшим збільшенням відсотку до 7 % згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, що були прийняті Україною і закріплені в Законі України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Це дозволить радикально знизити показник неформальних платежів з кишень пацієнтів, а також  розширити забезпечення лікуванням усіх пацієнтів із тяжкими захворюваннями. Важливо, що такий рівень фінансування допоможе забезпечити універсальне покриття гарантованим державою пакетом медичних послуг для всіх пацієнтів, незалежно від рівня статків.

Продовження трансформацій у системі охорони здоров’я

 • На засадах універсального доступу до медичних послуг впровадити у 2020 році на всіх рівнях медичної допомоги конкурентну модель фінансування «гроші йдуть за пацієнтом», тобто кошти сплачуються тільки за реально надані медичні послуги, а не за ліжко-місця, що створить можливість для системного підвищення якості медичних послуг та комфорту пацієнтів.
 • Продовжити реалізацію програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» для всіх видів медичної допомоги. Це дозволить ефективно та оперативно розподіляти кошти на всіх рівнях надання медичних послуг (первинна, спеціалізована, високоспеціалізована, екстрена медична допомога, реабілітація і паліативна допомога).
 • Ввести в законодавство модель співоплати медичних послуг, що розширить обсяг гарантованих пацієнтам медичних послуг.
 • Сприяти розвитку приватного страхування в сегменті медичних послуг і лікарських засобів, що не входять в гарантований державою пакет.
 • Сприяти переходу у 2020 році усіх державних, комунальних і відомчих закладів охорони здоров’я в єдиний медичний простір, де надаватиметься гарантований державою пакет медичних послуг, що надасть пацієнтам максимальний вибір медичних закладів.
 • Забезпечити законодавче врегулювання системи підготовки та розвитку потенціалу лікарів та всього медичного персоналу.
 • Працювати над передачею ліцензування лікарів та медичних сестер професійним медичним асоціаціям.
 • Сприяти розвитку системи громадського здоров’я та запровадити профілактичні програми щодо основних неінфекційних захворювань.
 • Посилити систему епіднагляду за станом здоров’я населення, включаючи забезпечення належного лабораторного контролю та проведення розслідувань.
 • Запровадити моніторинг соціальних детермінант здоров’я та формування національних та регіональних програм громадського здоров’я.
 • Сприяти розбудові в Україні європейської системи безпеки крові та державної підтримки добровільного донорства.
 • Сприяти розвитку в Україні електронної системи охорони здоров’я.
 • Запровадити в Україні європейські стандарти контролю якості лікарських засобів та медичних виробів.

Лікарські засоби та медичні вироби

 • За 5 років наблизити фінансування централізованих програм закупівель до повного покриття реальної потреби українських пацієнтів в ліках та медичних виробах.
 • Розробити цільові державні програми з фінансування дороговартісних захворювань. 
 • Впровадити інструмент оцінки медичних технологій, який дасть можливість приймати рішення щодо фінансування державних програм на основі критеріїв ефективності лікування.
 • Закласти законодавчі підвалини для ефективної роботи державного підприємства «Медичні закупівлі України», як головної організації, що реалізує нові прозорі механізми закупівель як на національному, так і на регіональному рівнях, та забезпечує відсутність корупційних ризиків у закупівлях.
 • Розширити програму «Доступні ліки» додатковими нозологіями та медикаментами, з метою надання пацієнтам більш оперативного доступу до лікування.
 • Ухвалити законопроект, що регламентує патентну реформу у сфері лікарських засобів, запровадити механізм паралельного імпорту для ліків з інших країн. Це забезпечить зниження цін на ліки як для закупівель на національному та місцевому рівнях так і при реалізації в аптечному секторі, а також унеможливить штучне продовження монополії на ліки.
 • Сприяти розширенню доступу до ліків. Зокрема, запровадити законодавчі умови для застосування канабіноїдів як лікарських засобів на державному рівні та для наукових досліджень. 
 • Урегулювати законодавчо розвиток трансплантації в Україні, ухвалити ряд законопроектів, після яких Україна буде включена до міжнародного реєстру донорів, передбачити забезпечення реабілітації після трансплантації. Забезпечити можливість доступу до трансплантації кісткового мозку від неродинного донора для дітей та дорослих, що допоможе  сотням пацієнтів з гематологічними та онкологічними захворюваннями отримати життєво необхідну терапію; надати можливість лікарням самостійно організовувати пошук донорів кісткового мозку у міжнародних реєстрах, оплачувати вартість такого пошуку та колекцію стовбурових клітин (кісткового мозку) та ввезення трансплантату в Україну.

Заключне положення 

Ми, що нижче підписалися, декларуємо зобов’язання дотримуватися у своїй діяльності викладених вище орієнтирів у трансформації системи охорони здоров’я України в інтересах пацієнта. 

Для забезпечення прозорості, відкритості і професійності в ухваленні стратегічних національних пріоритетів прийнято рішення про необхідність створення Стратегічної дорадчої групи з незалежних експертів, які сформують основу Стратегії розвитку системи охорони здоров’я Україні на 2020-2030 роки як продовження Національної стратегії реформування системи охорони здоров’я в Україні, що завершує свою дію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *