Важливе про Нацперелік: актуальні відповіді на питання лікарів

Важливе про Нацперелік: актуальні відповіді на питання лікарів

Закупівля ліків

Закупівля ліків

Пацієнти України підбили підсумок звернень на гарячу лінію щодо питань, пов’язаних з Національним переліком основних лікарських засобів. Гаряча лінія була передбачена для лікарів та представників департаментів охорони здоров’я. Мета створення такої лінії — допомогти лікарям бути обізнаними в темі Нацпереліку: хто і як формує Нацперелік, які включені ліки, як обрахувати потребу ліків для медзакладу тощо.

Варто зазначити, що надходили питання, відповіді на які є безпосередньо в компетенції департаментів охорони здоров’я (ДОЗ). А саме, інформація щодо конкретних термінів постачання в лікарні тих чи інших ліків, які закуповуються МОЗ України за бюджетні кошти. А також питання щодо недофінансування закладів охорони здоров’я. Рекомендуємо з такими запитами звертатися в першу чергу до регіональних ДОЗів.

Щодо питань, які безпосередньо відносяться до теми Нацпереліку, ми відібрали найактуальніші з них та пропонуємо відповіді у вигляді таблиці.

Гарячу лінію організував БФ «Пацієнти України» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Пакт Україна.
Як провести закупку ЛЗ, якщо він не включений до Національного переліку, а пацієнт має пільги відповідно до постанови КМУ №1303?
Дія Національного переліку основних ЛЗ не поширюється на норми, передбачені постановою КМУ від 17 серпня 1998 року № 1303. Відповідно до даної Постанови, безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я, крім лікарських засобів, що включені до переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 863 "Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів" та до Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, що затверджується Міністерством охорони здоров'я (тобто за Урядовою програмою «Доступні ліки»).

Витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров'я.
Чи може лікарня закуповувати ліки, які не включенні до Національного переліку основних лікарських засобів (ЛЗ)?
Згідно з постановою КМУ від 25.03.2009 №333: за наявності бюджетних асигнувань, що залишаються після визначення повного обсягу потреби в лікарських засобах, включених до Національного переліку основних лікарських засобів, замовники можуть також здійснювати закупівлі лікарських засобів, що в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та не включені до зазначеного Національного переліку. При цьому закупівля лікарських засобів здійснюється за принципом максимальної економії та ефективності із застосуванням галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.

Галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я є клінічні протокли та формуляри лікарських засобів (стаття 141 Основ законодавства України про охорону здоров’я).

На ЛЗ, які не включені до Національного переліку основних ЛЗ, але які заклад охорони здоров’я планує закупити, необхідно також визначати потребу.

Також, звертаємо увагу на наказ МОЗ України від 17.07.2017 № 802 «Про затвердження Положення про застосування Національного переліку основних лікарських засобів під час організації процесу забезпечення населення лікарськими засобами в закладах і установах охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів», що визначає особливості медичного застосування лікарських засобів, включених до Національного переліку, що позначені позначками "✓", "*" та "**".
Питання щодо наявності в Національному переліку певних ЛЗ, або певних форм випуску цих ЛЗ.
Національний перелік основних ЛЗ затверджений постановою КМУ, а саме, постановою КМУ від 25 березня 2009 р. № 333. Остання, чинна версія Національного переліку є в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 року № 1081, з якою можна ознайомитись на офіційному сайті КМУ для перевірки наявності певного ЛЗ у Національному переліку.
Коли буде нова редакція Національного переліку?
Відповідно до наказу МОЗ України від 11.02.2016 № 84, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2016 за № 258/28388, Експертний комітет з відбору та використання основних лікарських засобів ініціює внесення змін до Національного переліку, розглядає пропозиції щодо внесення змін до Національного переліку та готує та подає до Міністерства охорони здоров'я України загальні звіти з висновками та рекомендаціями стосовно кожної редакції Національного переліку.

Внесення змін до Національного переліку може бути ініційовано також МОЗ України, фізичними та юридичними особами. Всі зміни до Національного переліку попередньо виносяться на громадське обговорення на офіційному сайті МОЗ України. Більш детально з діяльністю Експертного комітету можна також ознайомитись на сайті.
Як включити ЛЗ до Національного переліку?
Порядок внесення ЛЗ до Національного переліку регламентоване діючою нормативною базою.

У разі ініціювання внесення змін до Національного переліку фізичними та юридичними особами до експертного комітету подаються заява відповідно до форми, встановленої чинним законодавством (наказом МОЗ України від 07.10.2016 №1050), та інформація, що підтверджує порівняльну ефективність (результативність), безпеку та економічну доцільність лікарських засобів.

Заява та документи, що додаються до неї, розглядаються Експертним комітетом з відбору та використання основних лікарських засобів в порядку та у строки, визначені Положенням про Національний перелік основних лікарських засобів, затвердженим наказом МОЗ України від 11 лютого 2016 року № 84.
Чи відпускають аптеки ЛЗ, які не зареєстровані в Україні?
Ні. Відповідно ст.9 Закону України «Про лікарські засоби» лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації. 
Як розрахувати мінімальну ціну за лікарський засіб при розрахунку потреби?
Визначення обсягів потреби в закупівлі лікарських засобів закладами і установами охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів здійснюється відповідно до наказу МОЗ України від 11.07.2017 № 782.

Для розрахунку використовується оптово-відпускна ціна на лікарський засіб відповідно до законодавства.

Для розрахунку мінімальної орієнтовниої ціни за лікарський засіб необхідно: 1. Визначити перелік всіх лікарських засобів, що містять відповідну діючу речовину (МНН). 2. Для кожної торговельної назви (форми випуску та дозування) лікарського засобу визначається вартість одиниці лікарської форми за такою формулою:Вартість одиниці лікарської форми = Ціна 1 упаковки лікарського засобу з урахуванням надбавок та податків _____________________________________________________ Кількість одиниць лікарської форми в упаковціДля розрахунку розміру необхідних коштів для закупівлі лікарського засобу використовується найнижча вартість одиниці лікарської форми з-поміж визначеної вартості одиниці лікарської форми для кожної торговельної назви.3. Розрахунок розміру необхідних коштів для закупівлі лікарського засобу здійснюється за такою формулою:Необхідні кошти для закупівлі лікарського засобу = Кількість необхідних одиниць лікарської форми Х Найнижча вартість одиниці лікарської форми.
Якщо виділена сума коштів для закупівлі ЛЗ, що використовуються при кровотечах, чи можна ці кошти використовувати для закупівлі інших лікарських засобів?
Кошти можуть бути використані лише за цільовим призначенням. Закладу охорони здоров’я необхідно зробити обґрунтування та подати його департаменту охорони здоров'я, далі ці розрахунки подаються у фінансове управління, де приймається рішення про перенос коштів на іншу програму, або відмову закладу охорони здоров'я у перенесенні коштів. Обов'язково має бути Рішення ради.
Де можна ознайомитись з переліком цін на лікарські засоби, які визначені у переліку лікарських засобів, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів та на які встановлюються граничні оптово-відпускні ціни?

Перелік лікарських засобів, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів та на які встановлюються граничні оптово-відпускні ціни затверджений наказом МОЗ України від 29.07.2019 №1713.

ПОРЯДОК розрахунку граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які визначені у переліку лікарських засобів, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів та на які встановлюються граничні оптово-відпускні ціни затверджений наказом МОЗ України від 11 липня 2019 року №1600 «Про деякі питання референтного ціноутворення на лікарські засоби, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів та закуповуються за бюджетні кошти».

З обома наказами можна детально ознайомитись на офіційному сайті МОЗ України.

МОЗ затверджує та веде реєстр граничних оптово-відпускних цін на деякі лікарські засоби, що закуповуються за бюджетні кошти (далі - Реєстр), за формою, визначеною у додатку до цього Порядку, в електронному вигляді. Реєстр буде оприлюднюватись на офіційному вебсайті МОЗ.

Чергове оновлення Реєстру здійснюється один раз на рік до десятого робочого дня січня місяця кожного року. Позачергове оновлення Реєстру здійснюється у разі: 1) затвердження МОЗ оновленого Переліку; 2) зміни офіційного курсу гривні до долара США, встановленого Національним банком України, більше ніж на 5 відсотків за місяць або на 10 відсотків за квартал (за наявності звернень власників реєстраційних посвідчень на лікарські засоби або їх уповноважених представників).
Чи можливо безкоштовно отримати тамоксифен, який включений в НП, австрійського та угорського виробництва?
Закупівля ЛЗ за бюджетні кошти, а також виписування рецептів на пільгове отримання ЛЗ проводиться за МНН, а не за торговельною назвою, без зазначення виробника.
Питання: наявна медична субвенція в НП є інсуліни для ін. короткої дії чи можемо ми через тендер закупити ці ЛЗ, чи через Постанову 1303?
Відпуск препаратів інсуліну здійснюється на амбулаторному рівні згідно з постановою КМУ від 5 березня 2014 року №73 «Питання реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну» та постанови КМУ від 17 серпня 1998 року 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

На госпітальному рівні можлива закупівля препаратів інсуліну у флаконах згідно Національного переліку основних ЛЗ.
Як правильно розрахувати референтну ціну при закупівлі ЛЗ лікарнею. Яка надбавка повинна нараховуватись?
Заклади охорони здоров’я не розраховують референтну ціну для закупівлі ЛЗ. Відповідно до наказу МОЗ України від 11 липня 2019 року № 1600 «Про деякі питання референтного ціноутворення на лікарські засоби, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів та закуповуються за бюджетні кошти» розрахунок граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби здійснює МОЗ. МОЗ може залучати до здійснення розрахунку фахівців державних підприємств, що належать до сфери управління МОЗ. А при розрахунку потреби заклад охорони здоров’я використовує оптово-відпускну ціну на лікарський засіб відповідно до наказу МОЗ України від 11.07.2017 № 782 з урахуванням надбавок та податків (10% оптової надбавки згідно Постанови КМУ від № 955 та 7% ПДВ згідно Податкового кодексу України) та розраховує мінімальну ціну за одиницю лікарської форми для ЛЗ для подальших розрахунків (більш детально інформація щодо розрахунку мінімальної ціни за одиницю лікарської форми висвітлено у питанні 7).

Реєстр оптово-відпускних цін на лікарські засоби опублікований на офіційному сайті МОЗ та постійно оновлюється.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *