ДП “Медичні закупівлі України” показує конкурентні ціни на закупівлі ліків

ДП “Медичні закупівлі України” показує конкурентні ціни на закупівлі ліків

Благодійний фонд “Пацієнти України” тримає під контролем тендерні закупівлі ліків, які здійснює новостворене підприємство “Медичні закупівлі України” та зробив свій порівняльний аналіз цін. Для аналізу ми обрали 12 тендерних процедур, які провело державне підприємство впродовж 2-х місяців (травень-червень) поточного року, та порівняли закупівлі з тими, які здійснювалися іншими медичними закладами за рахунок місцевих або відомчих бюджетів. 

Перші  пілотні закупівлі свідчать про те, що ДП«Медичні закупівлі України» провело аукціони за конкурентними цінами.  Закупівлі проводяться за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією через українську електронну систему ProZorro. 

Для прикладу, під час закупівлі Валацикловіру ДП отримало ціну нижчу на 72%, закупивши препарат напряму у виробника (6,2 грн проти 22,5 за 500 мг), у порівнянні із закупівлями інших медзакладів на ProZorro.

Також в аукціоні на закупівлю Флуконазолу ціна знизилася до 1,3 грн за таблетку 100 мг, що на 77% дешевше від ціни ProZorro у 2019 року – 5,6 грн.

А ціни на Азитроміцин виявилися в 5,1 рази нижчими від цьогорічних на ProZorro – 4,7 грн проти 24,1 грн за 500 мг.   

Розгорнутий аналіз цін дивіться нижче у прикріпленому файлі 

Одними із факторів, які істотно впливають на вартість препаратів для  ДП, є: прямі багаторазові переговори з виробниками до оголошення процедури закупівлі, великий обсяг закупівлі, а також ретельний підхід до визначення очікуваної вартості предмету закупівлі на підставі кращих практик . Тому медичним закладам, які здійснюють закупівлі на місцях, варто врахувати в подальшому плануванні власних  закупівель можливість співпраці з держпідприємством. 

Адже, держпідприємство має функцію надавати послугу організації та повного супроводу процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами для медзакладів та структурних підрозділів охорони здоров’я.

Тому регіональні замовники зможуть делегувати ці функції ДП і таким чином полегшити собі роботу та за рахунок конкурентних цін покрити більшу потребу в ліках. 

Підприємство «Медичні закупівлі України» було створене у результаті трансформації системи централізованих закупівель. Коли були розроблені механізми закупівель через міжнародні спеціалізовані організації, постало питання у необхідності створення держпідприємства, яке б могло перейняти цей досвід і продовжити ефективно та прозоро закуповувати ліки та медпрепарати як національний оператор.

Підприємство вже незабаром має отримати статус централізованої закупівельної організації у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1216 «Про особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій».

Цей статус дає можливість здійснювати закупівлі в інтересах замовників з метою зменшення їх витрат з одночасним збереженням якості, беручи на себе, при цьому, весь обсяг юридичної відповідальності за проведення таких процедур, а також вивільнення фахівців медичних закладів від виконання невластивих їм закупівельних функцій. 

Однак, поки держпідприємство переймає досвід,  основним інструментом централізованих закупівель є міжнародні спеціалізовані організації, які здійснюють цю функцію. Важливо через законодавчі зміни надати держпідприємству такі самі можливості, які мають міжнародні організації у закупівлях. А також  законодавчо закріпити закупівлі через міжнародні організації як додаткову спроможність для Міністерства охорони здоров’я.

Довідка: ДП “Медичні закупівлі України” створено наприкінці 2018 року, головні функції якого:

  • забезпечувати централізовану закупівлю ліків та медвиробів;
  • відповідати за прозорість та ефективність закупівель процедур
  • адмініструвати електронні каталоги;
  • проводити тендери для замовників ліків і медвиробів;
  • здійснювати закупівлю за рамковими угодами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *