«Ви ніколи не вилікуєтеся! І взагалі, якщо почнете лікуватися, величезну суму грошей, близько 1 тис. доларів, доведеться платити щомісяця», — такий вердикт почула Лариса у свого лікаря-інфекціоніста містечка Балти, коли їй поставили діагноз вірусний гепатит С. Про свою хворобу вона дізналася випадково, коли зробила планову операцію. З таким невтішним прогнозом повернулася додому і вирішила змиритися та забути про свою хворобу, поки нічого не тривожило. Лише через рік Лариса повторно звернулася до лікаря, але вже не до місцевого інфекціоніста, а поїхала до Києва в Інститут інфекційних хвороб імені Громашевського. Тут вона вперше почула про державну безкоштовну програму лікування гепатиту, про яку, зазвичай, замовчують лікарі. Лариса подала весь пакет необхідних документів, щоб стати в чергу і через пів року отримала довгоочікуваний дзвінок-запрошення пройти безоплатну терапію в лікарні. А ще через пів року отримала абсолютно здорові результати аналізів. Зараз пані Лариса згадує про свій скептицизм і недовіру до цієї програми і дякує синові, що вчасно змусив її звернутися до лікаря і не дав опустити руки.
За даними ЦГЗ, вірусним гепатитом C в Україні інфіковано близько 5% населення, зокрема 3,6% мають хронічну форму. Це майже 1,5 млн людей. Водночас на обліку станом на 2019 рік перебуває близько 82 000 пацієнтів, що мають хронічний гепатит С. Тобто більшість не знає про свій статус і лише випадково, як наша героїня, можуть про це дізнатися. Тому хочу поділитися базовою інформацією, яку повинен знати кожен про гепатит С.
Кому варто протестуватися на гепатит С:
- Якщо ви робили пірсинг чи тату.
- Якщо робили татуаж, манікюр та педикюр у косметичних салонах і не впевнені, що там достатньо стерилізують інструменти.
- У разі порушення елементарних правил гігієни, коли разом із членами сім’ї користуються однією бритвою, манікюрними ножицями та іншими предметами, на яких може зберігатися кров.
- Після медичних маніпуляцій, якщо є сумнів, що було дотримано санітарних правил обробки інструментів, перевірки крові перед переливанням тощо.
- Якщо у вас була значна кількість статевих партнерів і ви практикували незахищений секс (хоча це й нетиповий шлях передачі гепатиту С).
В Україні існує державна програма лікування гепатиту В і С, згідно з якою держава щороку виділяє кошти на лікування для пацієнтів. Гепатит більше не вирок в Україні. Тож, що робити, якщо ви дізналися про свій діагноз і хочете взяти участь у державній програмі лікування. Нижче наводжу детальний алгоритм:
- Звернутися до свого сімейного лікаря.
- Взяти направлення до лікаря-інфекціоніста для підтвердження діагнозу.
- Лікар-інфекціоніст дає направлення в інфекційну лікарню за місцем проживання або ж у інфекційний відділ обласної лікарні, щоб пройти повне обстеження. На цьому етапі що важливо:
фільтруйте кількість аналізів, які призначає лікар — для постановки діагнозу і права отримувати безкоштовну терапію достатньо виявити вірус у крові;
у разі призначення лікарем додаткових платних аналізів — пацієнт має право вибору місця здачі аналізів. - Підтверджений діагноз є підставою для включення в чергу на безкоштовне лікування, АЛЕ тут важлива ваша активна позиція. Скажіть лікарю про бажання взяти участь у державній програмі лікування гепатиту!
- Для гарантії включення вас у регіональну заявку на безкоштовні препарати напишіть заяву на ім’я директора обласного Департаменту охорони здоров’я (далі ДОЗ) з копією на головного лікаря вашого медзакладу, з проханням отримати лікування за державною програмою. Підказки нижче допоможуть вам правильно подати заяву, щоб її розглянули та відреагували:
- у кінці заяви важливо вказати фразу: «Відповідь прошу надати на зворотню адресу/е-mail, а також за номером телефону»;
- до заяви додайте копії усіх аналізів та висновок лікарів про діагноз;
- при подачі обов’язково зареєструйте заяву у секретаря або надішліть документ рекомендованим листом.
- У відповідь ДОЗ має надіслати вам листа із зобов’язанням повідомити про наявність препаратів. Але тут знову важлива ваша активна пацієнтська позиція — контролюйте наявність закуплених ліків та їх розподіл між регіонами та лікарнями:
- моніторте наявність безкоштовних ліків у вашій лікарні на сайті Є-ліки www.eliky.in.ua;
- стежте за оголошеннями в лікарні, на сайтах лікарні та обласного ДОЗу, де має бути оприлюднена інформація про закуплені ліки та наказ про їх розподіл;
- пишіть заявку на доступ до публічної інформації в обласний ДОЗ, з проханням дати інформацію про стан закупівель і розподіл ліків (відповідь має бути не пізніше 5 робочих днів);
- телефонуйте до нас на гарячу лінію 050 335 53 01 за додатковими консультаціями
- Якщо ви дізналися, що обласний ДОЗ отримав ліки, займайте активну позицію, щоб отримати лікування з рук держави! Чинна комісія з питань призначення противірусної терапії для пацієнтів з хронічним гепатитом В і С — є відповідальною за розподіл ліків. Членом комісії зазвичай є заступник керівника ДОЗу та головний лікар інфекційної лікарні, плюс кілька лікарів з цієї ж лікарні:
- звертайтеся із запитом надати інформацію, коли засідатиме комісія, яка розподіляє препарати між пацієнтами;
- ініціюйте участь у засіданні комісії, коли розглядатиметься ваше питання — ви маєте право бути присутнім;
- у разі розподілу ліків без вашого відома і відмови, пишіть запит на ім’я керівника комісії з вимогою надати витяг з протоколу, де приймалося це рішення з усіма аргументами і поясненнями;
- оскаржуйте негативне рішення в обласному ДОЗ, у разі потреби звертайтесь і в МОЗ.
- Коли отримаєте позитивне рішення, лікар надасть вам ліки для лікування протягом 3 міс. або 6 міс., залежно від діагнозу. Ліки ви будете приймати амбулаторно, тобто вдома, але під наглядом лікаря, здаючи проміжні та контрольні аналізи до повного одужання.

Що робити, якщо вам сказали про діагноз Гепатит С
Чому лікарі зазвичай замовчують про державну програму лікування гепатиту:
- Через необізнаність.
Дуже часто, на першому етапі, сімейні лікарі не знають про наявність державних програм, саме тому не інформують пацієнтів. - Через скептичне ставлення та низьку довіру до державного забезпечення ліками:
Наразі завдяки закупівлям через міжнародні організації державі вдалося придбати значно більшу кількість інноваційних препаратів прямої дії за суттєво нижчими цінами. У 2019 році з регіонів до МОЗу було подано заявки на лікування близько 34 тисяч хворих. Вже закуплено і доставлено в регіони 13 тисяч курсів лікування. В МОЗ інформують, що зараз проводиться закупівля на 2020 рік — очікують найбільшу партію близько 15 000 курсів, таким чином за 2019-2020 роки ліками будуть забезпечені близько 31 тисяча пацієнтів. - Через корупційну складову.
Існує чорний ринок препаратів, через який пацієнт за цілеспрямованою рекомендацією лікаря купує ліки. Грошове заохочення для лікаря може сягати 100-200 доларів за пацієнта. Окрім того, часто комісії, які розподіляють ліки, стають кишеньковими і прикриваючись лікарською таємницею, самовільно визначають пріоритетних пацієнтів.
Які існують альтернативні способи лікування гепатиту?
Варто також поцікавитися про регіональні програми безкоштовного лікування гепатиту. Однак врахуйте, що це можуть бути препарати попереднього покоління, менш ефективні, курсом від пів року до року та з більшим переліком побічних ефектів. Міжнародні організації закуповують високоефективні інноваційні препарати, курс лікування якими складає 3-6 міс. Регіональні програми саме таким лікуванням можуть не забезпечувати.
Безкоштовну допомогу також можуть надавати неурядові організації, зокрема тестування на гепатит та в окремих випадках терапію для вразливих груп населення.
Також завжди є варіант звернутися в приватні центри, де ви за власний кошт отримаєте якісне лікування, не ризикуючи купити підробку на чорному ринку.
Будьте здорові!
Матеріал опублікований на сайті УП Життя
42 Comments
Прошу сказати ,для чого робити підтвердження кожен рік.Син уже робив три роки по діва рази три рази лежав в лікарні і теж проходив всю комісію,а ліки інфекціоніст так ті не дав.Сказав,я подала Вас в список чекайте,так чекаємо три роки,стоїть на оліку у Львівській 4-міській поліклініці уже три роки,а також писала в обласну і міську
адміністрації,вони говори так є все вже розЗ повагою мама-
Тарасюк Віталія Олександровича,Львів ,вул.Кос-Анатольського 4 /89
Пані Надія, доброго дня!
Підтвердження аналізів щороку – це вимоги місцевих лікарів.
Запишіться на прийом до головного інфекціоніста області і попросіть роз’яснення ситуації.
В інших регіонах такого не вимагають.
Здравствуйте! Сегодня у меня тяжёлый день. Через 3 месяца после окончания лечения сдала анализ ПЦР (колич. определение) и, о ужас, рецидив! Хотя после каждого месяца лечения ( по Программе) результат был хороший. Лечилась софосбувир+даклатасвир. Врач сказала, что снова ставит меня в реестр, чтобы я снова ждала повторное лечение, но другими препаратами. А я думала, что меня долечат, не бросят! Правомерно ли меня “отодвинули”? Аргументируют тем, что я без льгот и по этой Программе я уже пролечились. г.Мариуполь
Доброго дня!
Олено, ви отримаєте лікування (наполягайте на цьому), тільки, звісно, через деякий час.
Замовлення формується під певну кількість пацієнтів. Новий курс буде призначено для Вас, та ліки під нього прийдуть згодом.
Та все ж можете поборотися і зараз: напишіть лист до Депаратаменту охорони здоров’я з проханням призначити лікування за державний кошт.
Добрый день!
Подскажите, когда стоит ждать препараты? Я стала более в программу 1,5 месяца назад в 5-ой больнице г. Киев. Мне сказали, что лекарств сейчас нету. Когда будет государственная закупка препаратов?
Спасибо
Діана, доброго дня!
З вашого коментаря не зрозуміло, які саме препарати Вам потрібно… Державна закупівля ліків була і є. Багато вже надійшли в регіони, в т.ч. і в Київ.
Оскільки Ви тільки 1,5 міс зареєстровані для отримання ліків, то, швидше за все, Ви в черзі, бо є ті, хто раніше став на облік і вони отримають перед Вами.
Діана, звертайтеся до лікаря. Ліки мали дійти зараз вже до лікарні.
Наказ про розподіл ось https://moz.gov.ua/uploads/5/25983-dn_2028_04_09_2020_dod.pdf
Чому в цій статті ви не пишете що гепатит В є невиліковним, а якщо держава і виділяє кошти то тільки на застарілі, неефективні інтерферони від яких багато людей відмовляється через сильні побічні ефекти?!
Доброго дня.
Вам необхідно написати заяву на ім’я головного лікаря-інфекціоніста області і такий же лист до департаменту охорони здоров’я
ОДА; в листі викладіть прохання про повторне лікування за державний кошт та додайте копії аналізів і діагнозу.
Ліки в регіони пішли – наказ про розподіл препаратів (такі, які підходять різним генотипам) можете подивитися за посиланням нижче. В наказі видно, які саме препарати і в якій кількості пішли у Ваш регіон.
https://moz.gov.ua/uploads/5/25983-dn_2028_04_09_2020_dod.pdf
В цьому наказі взагалі немає стримуючих ліків від гепатиту В!!!
Максиме, уточніть, будь ласка, про який саме наказ Ви пишете? Дякую.
Ось я дивився за цим посиланням яке ви мені скинули вище https://moz.gov.ua/uploads/5/25983-dn_2028_04_09_2020_dod.pdf
Скажіть, будь ласка,чи діє ця програма зараз і чи розповсюджується на хронічний гепатит В? І які саме ліки від гепатиту В дає держава? Як добитися участі у програмі. Одна упаковка Ентекавіру від 1800 грн.
Доброго дня.
Так, держава закупляє ліки для лікування хворих на гепатит.
Щоб отримати ліки:
1. Зв’яжіться зі своїм лікарем і запитайте, чи зареєстровані ви як пацієнт і чи замовляли для вас ліки (замовлення формується головним інфекціоністом області та через обласний департамент охорони здоров’я направляється до МОЗ)
2. Напишіть письмово заяву до головного інфекціоніста області та такого ж змісту до обласного департаменту охорони здоров’я про надання вам препаратів для лікування, доклавши підтверджуючі документи (копії) про хворобу.
Доброго вечора. 1 жовтня я відвезла пакет документів для отримання безкоштовних ліків ( гепатит с ) до обласної лікарні у м. Полтава. Мене оглянули, досить ввічлива та проста людина головнмй лікар цього відділення, розказала як приймати ліки, дієта і т.д… і повідомила що мене внесуть у списки і поставлять в чергу для отримання ліків і що заяву на даному етапі не потрібно писати.
Це вірно ?
Оксано, доброго дня.
Може бути достатньо того, що Вас унесли в реєстр хворих і поставлять у чергу. Так буває.
Щоправда, контролюйте чергу і запитуйте регулярно про ліки для вас.
У вересні пішла в регіони велика кількість ліків. Ось наказ МОЗу про розподіл https://moz.gov.ua/uploads/5/25983-dn_2028_04_09_2020_dod.pdf
Це стаття виключно під хворих на гепатит С!!!… За ліки на гепатит В тут нема ні слова!!!
Доброго дня.
Максим, цей матеріал стосується усіх вірусних гепатитів, процедура однакова.
Доброго дня, у чоловіка в минулому місяці виявили гепатит С, сімейний лікар дає направлення в обласну лікарню м. Кропивницький, для того щоб встати на облік і отримати безкоштовне лікування, так як чоловік приписаний в селі Кіровоградської області. В обласній лікарні нам сказали, що інфекціоністи ( в тому числі і обласний інфекціоніст) прийом не ведуть, бо працюють з ковідними хворими, і порадили чекати закінчення карантину. Але ж карантин може тривати ще невідомо скільки, а лікуватися за власні кошти можливості немає. Порадьте як нам бути і куди звертатися.
Анна, доброго дня.
Мала розмову із головним інфекціоністом області – Смірнова Олена Георгіївна (Телефон відділення (0522) 39-71-07 цілодобово).
Вона пояснила, що вам для початку потрібно звернутися до місцевого інфекціоніста і він/вона передасть ваші підтверджуючі документи для отримання лікування.
Ліки є.
За посиланням – останні накази про розподіл препаратів.
https://moz.gov.ua/uploads/5/25983-dn_2028_04_09_2020_dod.pdf
https://moz.gov.ua/uploads/5/26734-dn_2340_15_10_2020_dod.pdf
https://moz.gov.ua/uploads/5/26692-dn_2327_13_10_2020_dod.pdf
Получил бесплатное лечение по программе.Но,поскольку,анализы у меня не очень хорошие,то сказали докупить и паралельно попить препараты,среди них рибавирин.Разве этот препарат не должен я получить бесплатно по програме?
Доброго дня, Максим.
Так, Рибаверін закупляється за державний кошт, і вам мали його видати за наявності.
Скажіть будласка,що робити,коли видали фальсивікат.Собосфобир не голобі коробці,полоска не жовта,а чорна.кришка не має зпхіст від дітей.
Доброго дня, Світлано.
Світлано, з Вашого запиту не зрозуміло, хто видав, на яких умовах.
Дайте, будь ласка, більше інформації, аби ми могли порадити, як діяти.
Дякую.
Скажіть, будь ласка, чи ще діє державна програма допомоги для хворих на гепатит Б для Рівненської області? Якщо під час лікування в ревматолога Рівненської обласної лікарні виявили гепатит Б, то чи треба тепер розпочинати з районного інфекціоніста, щоб взяти участь в державній програмі, також, чи звертатись до сімейного, чи вже можна брати всі документи звідси? Мене веде гастроентеролог, а не інфекціоніст.
Доброго дня.
Так, Ви можете і вам повинні надати лікування препаратами, закупленими за державний кошт.
Вам все ж таки потрібно звернутися до сімейного лікаря для направлення до інфекціонаста, він маї призначити Вам лікування.
Щодо наявності препаратів у Рівненській області Ви можете знайти інформацію за посиланням https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/cc5iQ9PTSTptRyo
Добрий день! Підкажіть, будь ласка, чи діє така програма для людей які знаходяться в місцях позбавлення волі і до кого вони мають звертатись щоб стати в реєстр на лікування? Дякую!
Доброго дня.
Ауріка, для людей, позбавлених волі, є інша програма.
Радимо звернутися за консультацією з цього приводу до організації, яка опікується проблемами таких людей https://www.facebook.com/FREEZONEUkraine
Добрий день.Дитину в лікарні заразили вірусом гепатиту в.Як таке могло статися?Я в розпачі,дитинці 1рік і7 місяців!!!Допоможіть врятувати дитину!!!
Доброго дня, Олександре.
Розуміємо Ваш розпач і тривогу за життя дитини.
Так, ситуація складна, та все ж її можна поправити.
Гепатит В сьогодні лікується, і Ваша дитина стане здоровою.
На разі ліки для лікування дітей від гепатиту держава забезпечує в повному обсязі.
Через свого педіатра зверніться до інфекціоніста – він має призначити лікування, воно безкоштовне.
Якщо виникнуть складнощі, телефонуйте нам на гарячу лінію, ми підкажемо, як краще діяти (096) 2-888-003 чи (095) 2-888-005
Пiдскажiть як отримати лiки для лiкування гепатиту С , генотип 1, 1б в Вiнницькiй областi
Доброго дня, Анно!
Держава закуповує ефективні препарати для лікування гепатиту С, рекомендовані ВООЗ:
1) софосбувір/даклатасвір (схема є пангенотипною, а отже годиться для хворих з усіма
генотипами вірусу, тобто немає потреби витрачати кошти на визначення генотипу);
2) софосбувір/ледіпасвір (для хворих з генотипами 1, 4, 5, 6);
3) софосбувір/велпатасвір (пангенотипна схема);
4) омбітасвір/парітапревір/ритонавір і дасабувір (схема призначена для пацієнтів з генотипами 1b та 4, які мають ниркову недостатність або неуспішний попередній досвід лікування препаратами прямої противірусної дії).
Щоб отримати лікування препаратами, закупленими державою, необхідно звернутися із заявою на ім’я керівника обласного департаменту охорони здоров’я чи головного лікаря відповідного медзакладу, де надають послуги з діагностики та лікування вірусного гепатиту, із проханням отримати безоплатне лікування.
Зразок заяви – за лінком
https://docs.google.com/document/d/1by1hYv61d_z65ZIwoGJE36IUlgBQdhcK/edit
Доброго дня.
17 грудня 2021 року надала інфекціоністу всі документи з результатами аналізів на державну програму лікування гепатиту С.
Лікар казала, що подзвонить, коли будуть ліки. Тиждень тому (26.01.22) ходила до ліквря уточнити, але мені сказали,що нічого не знають, коли саме будуть ліки.
Як можна відслідкувати розподіл та чергу на дане лікування? Місто Львів. Дякую.
Доброго дня.
Пані, за ось цим посиланням https://cloud.phc.org.ua/index.php/apps/onlyoffice/s/C6xBxHspFcfDrFf?fileId=1149962
Ви можете подивитися, чи є потрібні Вам препарати на Львівщині. Вони є.
Вимагайте у лікаря, пишіть заяву директору закладу, де Ви обслуговуєтеся, як пацієнт, подібну заяву у Львівський департамент охорони здоров’я і вимагайте ліки.
Зразок заяви за лінком
https://docs.google.com/document/d/1by1hYv61d_z65ZIwoGJE36IUlgBQdhcK/edit
Чи можливо перенести лікування дитини від гепатиту С з одної області в іншу?Вже половину лікування пройшли пегасісом +рибавирін.В звязку з необхідним переїздом чи можливо це зробити?
Доброго дня!
Ви можете змінювати заклад та ставати на облік в будь-якій лікарні, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Відмовити у ліках через реєстрацію медзаклад може лише у разі закупівлі за місцевий бюджет, це має бути підтверджено документами про місцеву програму.
Наразі безоплатні ліки для лікування дітей від гепатиту держава забезпечує в повному обсязі.
За новим місцем проживання зверніться до педіатра. Він має дати Вам направлення до інфекціоніста, який або продовжить, або призначить нове безоплатне лікування.
Якщо виникнуть складнощі, телефонуйте нам на “Номер здоров’я”: (096) 2-888-003, (095) 2-888-005.З понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00.
Доброго дня! Підкажіть будь ласка чи діє зараз (під час воєнного стану) програма надання ліків для ліування гепатиту Б, та чи є такі ліки (Тенофовир) зараз в Києві?
Скільки часу, орієнтовно, з моменту постанови в чергу треба чекати щоб отримати ліки за програмою?
Дякую!
Доброго дня!
Так, державна програма лікування гепатитів доступна для громадян, в тому числі під час військового стану. Для отримання лікування, достатньо мати підтверджений діагноз та призначення лікаря цього препарату.
Далі перевіряємо чи є необхідний препарат в вашому місті: з загальними залишками препаратів по Україні, станом на червень, Ви можете ознайомитись за цим посиланням: https://www.phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/farmmenedzhment (тут дані по залишках в областях та окремо в місті Київ).
Препарату Тенофовір згідно з цими даними, близько 10000 тис. таблеток в місті Києві, станом на 1.06.2022р. (https://cloud.phc.org.ua/index.php/apps/onlyoffice/s/PHe4zFJCj8s6GE8?fileId=1352723)
Поставка ліків очікується в серпні !
Радимо, одразу перевірити наявність цього препарату у Вашому закладі, це можна зробити на сайті https://eliky.in.ua/search?q=%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%84%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%80, або якщо лікарня не звітує на нашому сайті, слід переглянути списки наявних препаратів у медзакладі, (які за законом про публічну інформацію мають знаходитися на першому поверсі), їх розташування можна уточнити в реєстратурі. Далі, потрібно написати заяву на отримання державного лікування призначеними препаратами (зі зверненням надайте копії діагнозу та призначення), а копію заяви продублюйте на обласний ДОЗ та ЦГЗ.
В разі, якщо виникають проблеми – звертайтесь до головного лікаря, пишіть скаргу в лікарні з копією на обласний ДОЗ, ЦГЗ і НСЗУ або звертайтесь до відповідальних, за цією програмою лікування, осіб в місті Києві:
Департамент охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради
Контакти ДОЗУ:
health@kmda.gov.ua, admin@health.kiev.ua, doz_kyiv@ukr.net ,
(044) 284-08-75 /(044) 284-08-02
Адреса ДОЗу: м.Київ, вул.Прорізна,19
Доброго дня. Скажiть будь ласка,Чи актуальна программа для бiженцiв? Я в польщi,сама з Херсону,куди треба звертатися? Який алгоритм дiй для переселенцiв? Дуже потребую допомоги.
Доброго дня пані Поліна.
Ми надаємо виключно інформаційну консультацію, про те як дізнатися та відстоювати свої права на безоплатні послуги та ліки на території України.
Якщо Ви бажаєте отримати інформаційну консультацію за межами країни, то рекомендуємо Вам звернутися на лінію допомоги для біженців з України в Польщі, перейшовши за цим посиланням https://helpnow.aph.org.ua/poland або https://ukrainskidom.pl
Якщо у Вас залишилися питання:
Ви можете звернутись до нас на “Номер здоров’я”:
(096) 2-888-003, (095) 2-888-005.
З понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00.
Добрий день. Мене звати Леся. В мене гепатит С. Я почала Державну програму лікування, але в мене сильний біль в животі в почках, а також алергія все пече.Дві неділі як приймаю ліки ів мене такі симптоми, с кожним днем стає сильніша алергія і болить живіт. А якщо я стану калікою? Дякую. Приймаю ліки MyHep All. Дякую за безкоштовні ліки.
Доброго дня Леся!
Рекомендуємо Вам звернутися до Вашого лікуючого лікаря, для вирішення питання про подальшу тактику лікування.
Якщо виникнуть додаткові питаннями Ви можете звернутись
до нас на “Номер здоров’я”:
(096) 2-888-003, (095) 2-888-005
З понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00.
Будемо раді Вам допомогти.