“У справі Анакінри Нацполіція може затримати тільки наше лікування”, – мама дитини, хворої на первинний імунодефіцит

“У справі Анакінри Нацполіція може затримати тільки наше лікування”, – мама дитини, хворої на первинний імунодефіцит

Батьки дітей, хворих на первинний імунодефіцит, закликали Нацполіцію не створювати перешкод у доступі до лікування їхніх дітей та припинити тиск на причетних до закупівлі життєво необхідного препарату Анакінра.

Нагадаємо, Нацполіція відкрила кримінальне провадження через начебто шахрайство у проведених закупівелях Анакінри. Протягом вже двох місяців триває досудове розслідування, що ставить під загрозу і подальше використання вже закупленого препарату, і закупівлі Анакінри у майбутньому.

Мені дуже хочеться, щоб Нацполіція зрозуміла – єдиний, хто може бути затриманим у цій справі – це наші ліки. – коментує Олена Степаненко, мама Каті, що хворіє на первинний імунодефіцит. – Я роками збирала кошти, аби зберегти життя своїй дитині, і от нарешті держава взяла на себе цей обов’язок. Я навіть не встигла полегшено зітхнути, як тепер знову маю переживати, де мені взяти кошти, якщо ці ліки, ледь почавши, припинять закуповувати на державному рівні?

Препарат закуплено і доставлено в Україну міжнародною авторитетною організацією ПРООН, чия допомога Україні не обмежується лише закупівлями. Анакінра зареєстрована у Європі, містить усі необхідні сертифікати якості і в Україні перебуває на підставі Закону України “Про лікарські засоби”, який дозволяє ввозити в Україну незареєстровані препарати для використання пацієнтами з рідкісними захворюваннями.

Я роками возила Анакінру для своєї дитини з-за кордону. І якщо цей жах не припиниться, мені знову доведеться ставати на коліна, шукати гроші на цей препарат і привозити його самостійно.” – зазначає Олена Похтель, мама дитини з первинним імунодефіцитом.

Наразі документи щодо закупівлі Анакінри вилучено у МОЗу, логістичного підприємства “Укрвакцина”, і навіть у лікарень, які отримали цей препарат. А самі причетні до закупівлі тепер ходять на допити.

На допит викликали і юридичного консультанта фонду “Пацієнти України”, яка здійснювала пацієнтський моніторинг закупівлі препарату.

Слідчі навіть не можуть сформулювати суть своїх претензій. – коментує Євгенія Фердман, юрист фонду “Пацієнти України” –  Але тим не менше вже два місяці продовжується тиск на причетних до закупівлі і на самих пацієнтів, які хвилюються за майбутні поставки. Ця справа явно замовна і вона має на меті дискредитувати закупівлі ліків через міжнародні організації. Проте на кону життя дітей”.

Якщо вірити документам, показаним юридичному консультанту під час допиту, провадження відкрито за “шахрайство в особливо великих розмірах” – ця стаття передбачає заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою. Проте ліки було закуплено і доставлено пацієнтам, які цього потребували. Склад інкримінованого “злочину” просто відсутній.

У 2018 році на Анакінру очікує ще більше діточок. – коментує Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П.Л.Шупика. – Ці діти з рідкісними захворюваннями імунної системи з тяжкими ураженнями, для них немає іншої терапії, яка забезпечувала б якісне повноцінне життя без інвалідізації”.

Проте, через такі дії з боку правоохоронних органів наступна поставка Анакінри опинилася під загрозою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *