В Україні запрацювала система спрощеної реєстрації ліків

В Україні запрацювала система спрощеної реєстрації ліків

В Україні запрацювала система спрощеної реєстрації ліків. Міністерство юстиції України зареєструвало та оприлюднило відповідний Наказ МОЗ,[1] завдяки чому ліки, зареєстровані в США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді та ЄС можуть «зайти» в Україну за 17 днів!

Цей крок дозолить значно розширити асортимент ліків в Україні, який сьогодні набагато нижчий за більшість країн Європи. Так, наприклад,  в Україні зареєстровано всього 10 тисяч лікарських засобів, в той час як у Франції – майже 16 тисяч.

«Реєстрація ліків завжди була дуже зарегульована в Україні, що призводило до корупції, – стверджує Олександра Устінова, член правління «Центру протидії корупції».  – Ця процедура зазвичай займала 1-2 роки, і якщо виробник хотів пришвидшити її, то спрацьовували корупційні схеми, і в ручному режимі можна було зареєструвати той чи інший препарат. Відтепер же, коли запрацювало правило «визнання» ліків, які зареєстровані в розвинутих країнах, набагато важче буде загальмувати їх реєстрацію, що дозволить значно розширити асортимент а отже і конкуренцію на ринку ліків».

Завдяки дії закону в Україні збільшиться кількість зареєстрованих препаратів. У сусідній Грузії, де прийняли подібний закон, за перший рік зареєстрували понад 500 препаратів із високорозвинених країн.

«Для українців практично недоступне новітнє лікування. Виробники не хочуть реєструвати в Україні ліки через складність процесу та корупційну складову. Через це пацієнти, щоб вижити, змушені купувати ліки на чорному ринку або возити їх контрабандою.  Майже рік ми усі разом боролися за те, щоб в Україні прийняли справді прогресивний закон і спростили реєстрацію для ліків з високорозвинених країн. Адже це нонсенс – коли держава створює перепони для реєстрації лікарських засобів, які зареєстровані ЄС, США, Швейцарії, Австралії, Японії чи Канади. Ми закликаємо виробників із цих країн реєструвати ліки в Україні, адже тепер ця процедура займає всього 17 днів!», – зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

Варто відмітити, що в Україні ціни на ліки значно вищі, ніж у сусідніх країнах. Наприклад,  поширений препарат від серцево-судинних захворювань «Норваск» в Україні в середньому коштує в 20 (!) разів дорожче, ніж в Угорщині та в 30 разів дорожче, ніж у Латвії. Ціни на інший препарат «Плавікс» в Україні вищі у 12 разів, аніж у Латвії.

Нагадаємо, що ініціатива спростити реєстрацію ліки належить Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману. Вона була зареєстрована у Парламенті у вигляді законопроекту ще 20 квітня. Проте через декілька днів активісти пацієнтських організацій помітили, що версія справді дерегуляційного документа була підмінена на законопроект, що ще більше зарегульовував ринок ліків. Після акції «Зруйнуємо фармацевтичну завісу» за дорученням Прем’єр-міністра було проведено низку нарад з експертами та громадськістю, наслідком яких став новий текст законопроекту, який не містить корупційних складових. 16 червня Закон України №1396 підписав Президент України Петро Порошенко. В листопаді Державна регуляторна служба погодила останній підзаконний акт, який врегульовує його роботу, а сьогодні Наказ МОЗ пройшов всі етапи для набуття чинності  відповідно до  процедури.

Контактна особа: Альона Романюк 093 72 10 800, aliona.r@patients.org.ua

 

[1] Наказ МОЗ №1245 від 18.11.2016 р. «Про затвердження Порядку розгляду реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), та матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення на лікарські засоби, які зареєстровані компетентними органами Сполучених Штатів Америки, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, лікарських засобів, що за централізованою процедурою зареєстровані компетентним органом Європейського Союзу»

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *