Громадськість оприлюднила «чорний список» фармацевтичних компаній, що працюють через сумнівних дистриб’юторів

Громадськість оприлюднила «чорний список» фармацевтичних компаній, що працюють через сумнівних дистриб’юторів

24 іноземні фармацевтичні компанії – виробники ліків взяли участь у закупівельних процедурах міжнародних організацій для України через українських дистриб’юторів. Про це повідомляють БФ «Пацієнти України», Всеукраїнська мережа ЛЖВ та «Центр протидії корупції», які сьогодні оприлюднили «чорний список» таких виробників. 

«За результатами нашого аналізу, саме українські компанії-прокладки лежали в основі корупційних схем у державних закупівлях ліків. Як відомо, за даними СБУ, ціни під час закупівель завищувалися до 40%, а різниця потрапляла в приватні кишені чиновників МОЗ та бенефіціарів таких посередників. Міжнародні організації зруйнували цей корупційний механізм», – зазначає Олександра Устінова, член правління «Центру протидії корупції». – «Ми просимо великих фармацевтичних виробників вийти на тендери МОЗ напряму і не співпрацювати з українськими дистриб’юторами із сумнівною репутацією»,додає вона.

Сьогодні БФ «Пацієнти України» та ГО «Центр протидії корупції» надіслали звернення до усіх фармкампаній, що вийшли із залученням компаній-посередників. Експертний аналіз, викладений в аналітиці ГО «Центр протидії корупції», а також Звіт за результатами дослідження фармацевтичних ринків за період 2014 – перше півріччя 2016-го року антимонопольного комітету України підтверджують, що саме локальні дистриб’ютори в Україні слугували головним корупційним механізмом в державних закупівлях лікарських засобів та медичних виробів.

Так, зокрема у Звіті АМКУ зазначено, що «Комітет розглядає ряд справ за ознаками вчинення іноземними фармацевтичними компаніями (їх дочірніми компаніями) та великими вітчизняними дистриб’юторами лікарських засобів порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій. Зазначені справи Комітет розпочав з власної ініціативи за результатами проведеного дослідження українських ринків лікарських засобів з огляду на соціальну важливість вказаних ринків, зумовлену, серед іншого, істотною питомою вагою державних закупівель».

«Сьогодні ми надіслали листи до всіх фармвиробників і закликали їх виходити на тендери МОЗ напряму. Вся ідея міжнародних закупівель полягала в тому, щоб прибрати надлишкову «маржу» у вигляді посередників, яка роками з’їдала майже півбюджету країни, що виділявся на ліки. Ми сподіваємося, що фармацевтичні компанії винесли уроки з минулого року, і в цьому році ми не побачимо дистриб’юторів з сумнівною репутацією серед їхніх партнерів», – зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

Нагадаємо, минулого року державні закупівлі лікарських засобів та виробів медичного призначення були передані трьом міжнародним організаціям ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents. Саме завдяки ефективній співпраці фармацевтичних компаній із міжнародними організаціями вдалося нівелювати корупційну складову під час  закупівлі ліків та заощадити близько 790 млн грн бюджету.  Вони закупили ліки для українських пацієнтів за 12 державними програмами на загальну суму більше 2,197 млрд грн. За розрахунками пацієнтських та антикорупційних організацій, цього року завдяки міжнародним організаціям на тендери МОЗ напряму вийшла рекордна кількість виробників ліків – більше 40%.

«Один маленький крок фармацевтичних компаній у вигляді прямих контрактів з міжнародними організаціями дозволить забезпечити лікування для більшої кількості пацієнтів та припинить усі маніпуляції з цінами», – наголосив Дмитро Шерембей, голова КР БО «Мережа ЛЖВ».

Враховуючи ефективність цієї антикорупційної реформи, у 2016 році Міністерство охорони здоров’я України підписало угоди з ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents на суму близько 3,9 мільярдів гривень, передавши міжнародникам закупівлю ліків та медичних виробів за бюджетні кошти на 2016 рік за всіма державними програмами.

Список фармацевтичних виробників, що вийшли на тендери через дистриб’юторів із сумнівною репутацією

Контактна особа: Альона Романюк 093 72 10 800

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *