Як держава відшкодовує кошти за ліки в Болгарії: виносимо уроки

Як держава відшкодовує кошти за ліки в Болгарії: виносимо уроки

Дізнатись як відшкодовують ліки в інших країнах, аби перейняти найкращий досвід і пристосувати його до українських реалій — саме таким було завдання робочої групи БФ «Пацієнти України», котра нещодавно повернулась із навчального туру з Болгарії.

Дізнатись як відшкодовують ліки в інших країнах, аби перейняти найкращий досвід і пристосувати його до українських реалій — саме таким було завдання робочої групи БФ «Пацієнти України», котра нещодавно повернулась із навчального туру з Болгарії.

У організації ознайомчої поїздки (study tour)  нам допомогла Національна пацієнтська організація Болгарії, до якої входить близько 81 об’єднання  пацієнтських організацій, що представляють пацієнтів із різними захворюваннями. Ми спілкувались з керівниками ключових структур, які реалізують програму реімбурсації (відшкодування коштів на ліки), це: Національна Рада ціноутворення і реімбурсації лікарських засобів Міністерства охорони здоров’я, Національний центр громадського здоров’я і аналізу, Національний фонд страхування здоров’я; а також із Cільваною Лездринською, керівником «Hepactive» — організації пацієнтів, хворих на гепатити В і С. Такий досвід дозволив нам сформувати комплексний та об’єктивний погляд на ефективність програми реімбурсації, у тому числі з точки зору пацієнта.

Коротко про досвід Болгарії:

Тут реімбурсацію ввели ще у 2000 році після звичної для пострадянських країн централізованої системи охорони здоров’я.

Механізм програми в Болгарії такий.

Національна рада з питань цін та реімбурсації розглядає питання  щодо включення/виключення препаратів до переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації (Позитивний перелік). Завдання Національної Ради — визначити ціну лікарського засобу, яку за цей препарат може заплатити Національний фонд страхування здоров’я, Також Нацрада встановлює рівень максимальних цін на препарати в роздрібній мережі аптек.

До позитивного переліку входять препарати, що застосовуються для амбулаторного та стаціонарного лікування. За амбулаторного лікування пацієнт за рецептом отримує ліки в аптеці, а Національний фонд страхування здоров’я Болгарії відшкодовує аптеці відповідну частину їх вартості або повну його вартість.

Препарати, відповідно до ступеня ризику захворювання, наявності альтернатив та інших факторів потрапляють до груп з різним рівнем відшкодування — 100%, 75% і 50%. Іншими словами, пацієнт або повністю безкоштовно отримує ліки, або частину вартості доплачує сам – 25% або 50%. Пацієнт має право на 100% відшкодування вартості ліків тільки за умови проходження медичної комісії.

Бюджет Національного фонду страхування здоров’я складається із страхових внесків, що сплачують працевлаштовані громадяни. За окремі категорії  громадян, які не працюють, — студенти, інваліди, пенсіонери, безробітні, діти та ін. – страхові внески сплачує держава.

Проаналізувавши досвід Болгарії,  БФ «Пацієнти України» ініціював розробку концепції запровадження системи реімбурсації лікарських засобів (відшкодування витрат) в амбулаторному сегменті в Україні.

Досвід Болгарії дозволив нам винести певні уроки. По-перше, для ефективного планування бюджету необхідно створити реєстр пацієнтів. Реімбурсація має бути адресною, прозорою, мати  ефективну систему адміністрування. По-друге, роздрібні ціни на ліки, що підлягають реімбурсації, не мають регулюватися державою. Така регуляція підвищує ризик абсолютного зникнення з ринку  важливих медичних препаратів. По-третє, критерієм для включення препарату до переліку для реімбурсації не може бути лише ціна, обов’язково мають враховуватися показники якості та ефективності. По-четверте, систему реімбурсації потрібно будувати на страховому принципі накопичення коштів, а не виходячи з бюджетних видатків, як це зараз працює у болгар.

Активісти БФ «Пацієнти України» також зауважили, що були запрошені до участі у НАВЧАЛЬНІЙ АКАДЕМІЇ «Літня школа з оцінки технологій здоров’я (HTA)» в Болгарії. Її місія — забезпечити прозорість при прийнятті рішень щодо включення нових лікарських засобів у позитивний список. Досвід застосування такої технології буде корисний Україні.

Більш повна інформація про стаді-тур в Болгарію увійде до підсумків дослідження в рамках проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «(Без)коштовна медицина», який реалізує Благодійний Фонд «Пацієнти України». Результати дослідження БФ «Пацієнти України» будуть готові презентувати у перший квартал 2017 року.

bulgaria-1 bulgaria-2

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *