Грошей менше – ліків більше, або скільки коштують схеми на закупівлях ліків

Грошей менше – ліків більше, або скільки коштують схеми на закупівлях ліків

80 млн таблеток – саме стільки коштують схеми на закупівлях ліків для українських пацієнтів

Цього року тяжкохворі пацієнти отримають 225 млн таблеток за кошти держбюджету. Це майже на 80 млн таблеток більше, ніж закупив МОЗ минулого року, витративши більше грошей. Звучить парадоксально?  А так і є. Бюджет на ліки 2014 року – 103,2 млн доларів, а бюджет 2015 – 89,8 млн доларів (на 13% менше). Міжнародним організаціям в таких умовах вдалося закупити на 55% більше лікарських засобів, аніж МОЗ минулого року.

За кожною із цих цифр стоїть життя пацієнта з гепатитом або гемофілією, онкологією або туберкульозом, який понад усе хоче побороти свій тяжкий недуг. Усі, хто з різних причин отримує свій смертельно-небезпечний діагноз, чекають на рятівні ліки, якими їх має забезпечити держава. Проте цього року пацієнти отримали не просто надію, вони отримали десятки мільйонів таблеток, які дають шанс на повноцінне життя.

2016-08-16-inf-moneyVSpills (2)

Що порівнюємо?

Ми порівнюємо бюджет на ліки 2014 та 2015 років та кількість закуплених лікарських засобів за ці кошти. Як відомо, у 2014 році закупівлю ліків здійснювало МОЗ на загальну суму 102,8 млн доларів. У 2015 році бюджет зменшився на 13% і міжнародні організації на закупівлю ліків отримали 89,4 млн доларів.

Для того, щоб зрозуміти, скільки таблеток (ампул, капсул, драже) закуплено в 2014 і в 2015 роках, порівнюємо ідентичні позиції в номенклатурі МОЗ.

Отож, що ми маємо:

  • державне фінансування на закупівлю ліків для туберкульозу у 2015 році було скорочено на 18%, а кількість закуплених ліків збільшилася на 127%,
  • бюджет на ліки від гепатиту скорочено на 10%, а ліків закуплено на 70% більше.

Така ж ситуація з дитячою та дорослою онкологією:

  • у 2015 році за бюджет менший на 15,5% закуплено ліків більше на 41% (доросла онкологія).
  • Фінансування програми «Дитяча онкологія» скорочено на 40%, а кількість закуплених ліків виросла на понад 20%.

За двома напрямками державне фінансування було збільшено, що, відповідно, призвело до суттєвого збільшення кількості закуплених лікарських засобів. Наприклад, бюджет на закупівлю вакцин у 2015 році було збільшено на майже 25%, що дозволило закупити у 3,5 рази більше одиниць товару (348%).

Держфінансування закупівель ліків від дитячої гемофілії збільшено на 63%, завдяки чому закуплено на 85% більше препаратів.

Зниження ж державного фінансування за програмою протидії СНІДу, а також низка сторонніх факторів, призвели до зниження кількості закуплених ліків. Зокрема, йдеться про скорочення бюджету для лікування ВІЛ-інфекції у 2015 році на понад 32%. Це призвело до зниження закупівель ліків на близько 45%. За інформацією Всеукраїнської мережі ЛЖВ, така ситуація пов’язана з тим, що виробник препарату «Алувія» надав у 2014 році Україні ексклюзивну ціну з огляду на глибоку кризу в державі.

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2016/08/budgetvspills.pdf”]

Детальні розрахунки щодо закупівель ліків представлені в таблиці та інфографіці.

*За програмою дитячих гепатитів процес закупівлі ліків триває. Тому репрезентативна вибірка буде представлена пізніше.

**Цифри бюджету взято з бюджетного запиту МОЗ, кількості лікарських засобів взято з наказів про розподіл МОЗ за 2014 рік, кількості закуплених лікарських засобів за 2015-й рік надано міжнародними організаціями)

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *