Понад 200 млн грн, зекономлених за результатами закупівлі ліків у 2015 році, залишилося на рахунках трьох міжнародних організацій. Ці кошти буде перерозподілено на закупівлю додаткових медичних препаратів.
Таку інформацію сьогодні озвучили експерти під час круглого столу, присвяченого результатам та аналізу закупівель ліків через міжнародні організації, який відбувся сьогодні у Комітеті ВРУ з питань запобігання та протидії корупції.
«Закупівлі ліків через міжнародні організації довели свою ефективність. Переважна більшість препаратів за усіма програмами закуплена значно дешевше, ніж купувало МОЗ минулого року. Наприклад, після закупівлі усіх ліків для хворих на туберкульоз, на рахунках організації залишилося понад 152 млн грн. За ці кошти можна додатково пролікувати понад 48 тисяч пацієнтів із туберкульозом. — зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ „Пацієнти України“. — Важливо якомога швидше перерозподілити зекономлені кошти та закупити ліки для тяжкохворих пацієнтів, адже від цього залежить їхнє життя», — додає вона.
ПРООН здійснила закупівлю ліків майже на 250 млн гривень дешевше, ніж це зробило б МОЗ за цінами 2014-го року. Цього року вперше було закуплено ліки для хворих на рідкісні (орфанні) захворювання. Після закупівель усіх необхідних препаратів за цією програмою на рахунках залишилося понад 6,7 млн грн. Також понад 11 млн грн залишилося після закупівель тест-систем для діагностики ВІЛ. Після закупівель необхідних вакцин на рахунках ПРООН залишилося 34,5 млн грн.
Британська закупівельна агенція Crown Agents закупила препарати для лікування дитячих та дорослих онкологічних захворювань в середньому на 45% дешевше, ніж МОЗ минулого року. Це майже на 19 млн доларів менше, ніж витратило б Міністерство у разі закупівлі тих самих ліків за цінами 2014-го року. Економія за програмою дорослої онкології склала більше 17 млн доларів, за програмою дитячої онкології — більше 2 млн доларів. Деякі ліки були закуплені Crown Agents у 22 рази дешевше, ніж це зробив МОЗ у 2014-му році.
За інформацією ЮНІСЕФ, при закупівлі ліків для антиретровірусної терапії та вакцин організації вдалося заощадити 4,9 млн доларів. Разом з тим, ЮНІСЕФ інвестував більш ніж пів мільйона доларів США на спеціалізоване обладнання холодового ланцюга для належного зберігання вакцин на центральному та регіональному рівнях, що, разом із витратами на логістику, дозволило зекономити більш ніж 825 тис доларів державного бюджету.
Варто також зазначити, що досвід міжнародної співпраці України у сфері закупівель планує втілити Казахстан, що ще раз доводить, що Україна здатна проводити реформи та бути прикладом для інших держав.
Контактна особа: Альона Романюк 093 72 10 800, aliona.r@patients.org.ua