Активісти пацієнтських та громадських організацій прийшли під стіни Кабміну з метою не допустити введення ручного регулювання ринку ліків. Пацієнти, які змушені нелегально завозити незареєстровані в Україні препарати, розбили перед будівлею Уряду стіну з цеглин із надписом «Фармацевтична завіса». Таким чином, вони хотіли показати, що потрібно зруйнувати штучно створені бар’єри, через які тисячі українців обмежені в доступі до якісних лікарських засобів.
«Щоб врятувати життя онкохворих дітей, лікарі виписують препарати, альтернативи яким в Україні немає. У нас, як у благодійного фонду є 2 шляхи. Перший — купувати ліки на чорному ринку, але немає жодної гарантії, що буде в тій упаковці, через це ми таким шляхом ніколи не йдемо. Другий — шукати хто з-за кордону може нам продати ці препарати легально. Останній препарат ми вже півроку шукаємо по різних клініках за кордоном. Це величезна законодавча та бюрократична тяганина, кінця якої діти можуть просто не дочекатися», — каже Наталя Оніпко, голова БФ «Запорука».
20 квітня Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 312, якою запровадив спрощену реєстрацію ліків з країн з високими регуляторними нормами таких як США, Швейцарія, Австралія, Японія та країни ЄС. Наступним кроком мало стати ще більше спрощення процедур реєстрації, скасування непотрібних ліцензій та дозволів, які створювалися для ручного регулювання ринку та отримання хабарів чиновниками. Урядовий законопроект № 4484, який передбачав дерегуляцію ринку ліків було зареєстровано в Раді 20.04.2016 року. Проте вже за тиждень Міністерство охорони здоров’я так змінило цей документ, що фактично обмежило будь-яку конкуренцію на ринку ліків та нівелювало саму ідею дерегуляції. Далі почали з’являтися альтернативні законопроекти та пропозиції окремих депутатів, покликані захистити існуючий порядок на ринку та створити ще більші перешкоди для потрапляння препаратів в Україну. Так, зокрема з’явилося зауваження Т. Бахтєєвої, яка на останньому засіданні профільного комітету фактично поховала першочергову ідею Прем’єр-Міністра
«Нам набридло слухати аргументи МОЗу та деяких народних депутатів, що ми завалимо Україну неякісними ліками, зареєстрованими у Європі. Цей та низка інших міфів постійно озвучуються тими чиновниками та депутатами, які під виглядом дерегуляції насправді „закручують гайки“ для потрапляння на ринок України ліків, що пройшли реєстрацію у регуляторних органах тих країн, яким довіряє увесь світ. Уся пацієнтська спільнота підтримує ідею дерегуляції ринку ліків. Саме тому ми сьогодні принесли Володимиру Гройсману розроблений прогресивний законопроект, який підтримує громадськість та експерти, що покликаний справді дерегулювати ринок та наповнити його якісними ліками», — зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».
У різних варіантах законопроекту 4484, які активно обговорюються у Верховній Раді та у МОЗі є низка штучних обмежуючих факторів. Наприклад, вимогою для допуску лікарського засобу до процедури спрощеної реєстрації є обов’язкове виробництво ліків саме у США, Австралії, Канаді, Японії чи в країнах-членах Європейського союзу. Проте, всі ліки, які пройшли процес реєстрації у вищезазначених країнах, є якісними, ефективними та безпечними, незалежно від місця їхнього виробництва — чи то країна Євросоюзу, чи будь-яка інша країна світу. Більше того, деякі компанії виносять виробничі потужності за межі країн ЄС з економічних причин, проте стандарти виробництва ліків у разі реєстрації препарату в суворих регуляторних юрисдикціях гарантують якість та безпечність
Наступним штучним обмеженням є вимога, що відкидає Україну на 20 років назад в реєстрації препаратів, в порівнянні з іншими країнами. Так, ключовою вимогою є застосування лікарського засобу в медичній практиці країн реєстрації, згідно з настановами щодо лікування або формулярами цих країн. Але, в середньому між випуском на ринок лікарського засобу та включенням його в лікарські формуляри та настанови проходить від кількох до 20 років. Чи є сенс стільки чекати українцям, щоб отримати доступ до новітніх препаратів, які пройшли найсуворіші у світі перевірки з якості та безпеки? Більше того, до протоколів лікування більшості розвинених країн потрапляють лише ті препарати, які підлягають відшкодуванню за державний кошт, а це обмежений спектр ліків. Таким чином, буде закрито український ринок для решти препаратів, які продаються в аптеках європейських країн.
«Однією з найбільших загроз дерегуляції є реєстрація лише тих ліків, які застосовуються у зазначених країнах. Справа в тому, що довести термін „застосування“ дуже складно. Оскільки виключно особистою думкою українського органу реєстрації буде визначатися, який саме документ буде засвідчувати факт застосування. Як юрист додам, що такого документа встановленої форми не існує. Це знову ж таки призведе до юридичної невизначеності та до ручного регулювання ринку», — зазначає Ольга Святенька, юрист АО «Арцінгер».
Пацієнтські організації та експертна спільнота закликала Прем’єр-міністра України відхилити лобістські пропозиції, прийняти до уваги пропозиції громадськості та взяти за основу розроблений експертами законопроект.
Довідково:
Контактна особа: Альона Романюк 093 72 10 800, aliona.r@patients.org.ua