Розроблено проект дерегуляції фармринку України

Розроблено проект дерегуляції фармринку України

Сьогодні БФ «Пацієнти України» разом з народними депутатами та експертами АО «Арцінгер» презентували концепцію реформування фармацевтичного ринку України. Вона передбачає, зокрема, скасування дублюючих дозвільних процедур, спрощення регулювання, скорочення відповідних строків та максимальну прозорість в усіх процесах, пов’язаних з регулюванням ринку ліків.

За статистикою, в Україні 80% мешканців міста та 82% мешканців села не можуть придбати ліки через їх високу вартість. Третина сімей, в яких є важкохворий пацієнт живе за межею бідності через високу вартість лікування. Корупційні схеми, висока вартість ліків, відсутність потрібних препаратів в Україні – усе це може вирішити дерегуляція обігу фармацевтичної продукції в Україні.

«В Україні, щоб зареєструвати препарат потрібно щонайменше рік та величезні кошти на хабарі – розповідає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». Роками в Україні створювалися бар’єри, вимагалися додаткові дозволи та ліцензії, щоб на цьому могли заробляти чиновники. В результаті – багато життєво важливих препаратів просто відсутні в Україні, адже деякі компанії, які виробляють ліки в Європі чи США, не готові платити хабарі, щоб зайти на ринок України. Не готові стояти роками в чергах, щоб довести свою якість, яка вже давно визнана в інших цивілізованих країнах. Особливо це стосується ліків не масмаркету, а окремих хвороб, як, скажімо, ниркова недостатність, онкологія тощо. В Україні ціни на деякі препарати в 2-3 рази вищі, ніж у сусідніх країнах».  

Станом на сьогодні в Україні зареєстровано 9,9 тис. найменувань лікарських засобів, в той час, як у тій же Франції – це майже 16 тис. На низку препаратів масового споживання ціни значно вищі, ніж у сусідніх країнах. Зокрема, найбільш поширений препарат від алергії «Лоратадин» в середньому в Україні коштує в 2 рази дорожче, ніж в Грузії, та в 3 рази дорожче, ніж в Угорщині. Те ж стосується й антигрибкових препаратів на основі «Флуконазолу». Ціни в Грузії та Угорщині в середньому в 2-2.5 рази нижчі.

Дерегуляція фармацевтичного ринку – один із основних етапів медичної реформи в Україні, який зафіксований в одному із пунктів Коаліційної Угоди, Програмі дій Уряду та Указі Президента «Про стратегію сталого розвитку «Україна-2020».

«Щоб кожен громадянин Украіни міг придбати в аптеці якісні, доступні ліки, щоб лікарі могли призначати своїм пацієнтам ефективне лікування за європейськими клінічними протоколами, щоб зробити ще один крок по наближенню системи охорони здоров’я в Україні до європейської якості та подолати монополію і корупцію в фармацевтичній галузі – ми повинні дерегулювати обіг фармацевтичної продукції в Україні. – зазначає проф. Ольга Богомолець, голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я. – Як лікар скажу, що одна з причин, чому в Європі лікування пацієнтів ефективніше, – значно більший асортимент ліків, що дозволяє створити індивідуальну схему лікування та підібрати конкретні медпрепарати для подолання захворювання. Після низки громадських обговорень ми зареєструємо законопроект у Верховній Раді, та я докладу максимум зусиль, щоб консолідувати не тільки комітет, але й увесь Парламент навколо таких необхідних змін».

Україна уже взяла на себе міжнародні зобов’язання в сфері дерегуляції. Відповідні положення зафіксовані в Угоді про асоціацію України з ЄС та низці інших документів. Презентована концепція повністю гармонізована із законодавством Європейського Союзу.

«Зараз нам йде назустріч увесь світ. З першого січня вступає в дію Угода про зону вільної торгівлі з ЄС. Крім того, уже підписана угода з СОТ про державні закупівлі, і відтепер Україна зможе брати участь у державних закупівлях інших країн. Ми повинні спрощувати процедури, прибираючи нікому не потрібні корупційні механізми і на наших ринках, та робити ведення бізнесу в Україні максимально прозорим та легким», зазначила Ганна Гопко, голова Комітету ВР у закордонних справах. 

На заході були присутні заступник Міністра юстиції Гія Гецадзе та Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна, які висловили підтримку Концепції дерегуляції обігу фармацевтичної продукції в Україні.

Ідею дерегуляції ринку також підтримують й профільні відомства – Міністерство охорони здоров’я та Міністерство економічного розвитку та торгівлі.

До кінця року відбудуться громадські обговорення концепції з усіма профільними організаціями, бізнес-асоціаціями та експертним середовищем.

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/12/infografika-ar.pdf”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2016/01/PRESENTATION_Pharma-Deregulation.pdf”]

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *