60% пацієнтів можуть залишитися без лікування через скорочення бюджету

60% пацієнтів можуть залишитися без лікування через скорочення бюджету

Півсотні важкохворих пацієнтів прийшли під стіни Міністерства фінансів України, щоб не допустити скорочення видатків на закупівлю ліків у 2016 році. Хворі на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити, орфанні та онкологічні захворювання вимагали від Міністра фінансів Наталії Яресько виділити ту суму на закупівлю ліків, яку потребує Міністерство охорони здоров’я, щоб забезпечити базову потребу в лікуванні тяжко хворих.

У проекті бюджету на наступний рік на закупівлю медикаментів закладено всього 3,4 млрд грн. Для того, щоб забезпечити хворих потрібними ліками, Міністерство охорони здоров’я просить закласти у бюджет мінімум 8,1 млрд грн.

«Вперше в історії України Міністерство охорони здоров’я показало реальну потребу в ліках, а не за принципом «замовляємо, скільки дають», – розповідає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». – Якщо ж Мінфін затвердить суму у 3,4 млрд грн, то залишить без лікування 60% пацієнтів», – додає вона.

Щороку бюджет на закупівлю ліків в Україні формувався за залишковим принципом. Міністерству охорони здоров’я озвучували суму, яку Мінфін зможе виділити на лікування. МОЗ відповідно «спускало» цю суму на регіони для формування заявок. Фактично, цей бюджет ніколи не відображав реальної потреби в лікуванні. За деякими хворобами, як, наприклад, муковісцидоз чи дитяча гемофілія покривав потребу не більше, ніж на 10-20%.

Україна займає перше місце в Європі по розповсюдженню вірусних гепатитів. За даними громадських організацій, в нашій державі майже 9% населення інфіковано цим вірусом. В Європі показник поширення гепатиту становить 0,13%-3%. За таких обставин жодна держава не підпише договір про безвізовий режим з Україною, оскільки це пряма загроза для здоров’я та життя їхніх громадян.

«Якщо Мінфін сформує такий вбивчий бюджет, то більше 90% українців, хворих на гепатит, залишиться без лікування. Уже сьогодні Україна може отримати ціну на інноваційні ліки, що майже в 100 разів нижча від Європейської. Але замість того, щоб закупити ці ліки та зупинити епідемію гепатиту, держава максимально урізає бюджет. Сьогодні від підпису Яресько залежить моє життя та життя мільйонів пацієнтів, які сподіваються вилікувати цей страшний вірус», – розповідає Олег Мартинюк, голова громадської організації хворих на гепатит С «Іскра надії».

Саме до Міністра фінансів Наталії Яресько зверталися тяжкохворі українці, що тримали в руках таблички: «Яресько, обирай: жити чи померти», привертаючи увагу Міністра фінансів до того, що від її підпису залежить, отримають пацієнти потрібне лікування, чи ні.

«Відповідно до зобов’язань, взятих на себе Україною, щороку кількість людей, які отримують лікування від ВІЛ/СНІДУ має збільшуватися. Лише це може допомогти зупинити епідемію в країні. Так, в 2016 році 79 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів мають знаходитися на державному лікуванні». розповідає Сергій Дмитрієв, член Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ».Ще 50 тисяч все одно стоятимуть в черзі, чекаючи на ліки. Якщо Міністерство фінансів не виділить необхідну суму на лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів, то наступного року ми навіть втратимо тих, хто зараз його отримує. Тобто, 3 з 4 ВІЛ-позитивних українців не отримають необхідних медикаментів».

Більше того, Мінфін з 1 січня 2016 року планує ввести ПДВ на ліки у розмірі 20%, що скоротить життя ще більшій кількості пацієнтів.

Занепокоєні фінансовою політикою Мінфіну щодо хворих також міжнародні організації та донори. Нещодавно Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу та Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією направили офіційного листа Прем’єр-Міністру України та Міністру фінансів Наталії Яресько. У листі зазначається, що Глобальний фонд надасть фінансування у розмірі 138 мільйонів доларів на період 2015-2017 років за умови виконання Урядом України своєї частини зобов’язань «щодо співфінансування, в тому числі на антиретровірусну терапію та опіоїдну замісну терапію, як це передбачено Державною програмою протидії СНІДу на 2014 – 2018 рр».

Щодня в Україні через відсутність ліків помирає 1607 пацієнтів.

Контактна особа: Альона Романюк 093 72 10 800, 050 335 53 01

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/11/List.pdf”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/11/Byudzhet-na-likuvannnya-2016.xlsx”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/11/Dodatok-do-lista-YAresko.pdf”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/11/list-do-PM-Ukrayini.pdf”]

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *