Громадськість звинувачує Уряд в саботажі передачі закупівель ліків міжнародникам

Громадськість звинувачує Уряд в саботажі передачі закупівель ліків міжнародникам

Сьогодні пацієнтські та антикорупційні організації принесли під стіни уряду 4 бочки із чорнилом для Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, Міністра фінансів Наталії Яресько та Голови Національного банку  Валерії Гонтарєвої. Акцією «100 літрів чорнила для Кабміну»  активісти вимагали підписати підзаконні акти для передачі закупівель ліків та вакцин міжнародним організаціям.

«Якщо у Прем’єр-міністра та уряду не вистачає чорнила, щоб підписати декілька папірців, від яких залежить життя сотень тисяч пацієнтів, то ми йому принесли їх вдосталь,  – розповідає Дмитро Шерембей, голова правління БФ «Пацієнти України». – Ми розуміємо, що за цією бюрократією та не бажанням виконувати закони стоять корупціонери, які роками наживалися на здоров’ї українців».

На сьогодні Міністерство охорони здоров’я досі не підписало жодного договору з міжнародними організаціями. Кабмін досі не затвердив 5-ти необхідних документів, якими врегульовуються питання щодо передачі закупівель міжнародним організаціям. Зокрема, уряд досі не врегулював питання передоплати міжнародним організаціям та спрощеної реєстрації ліків, які мають всі міжнародні стандарти якості та закуповуються  у більш ніж 100 країнах світу.

«Передачу закупівель ліків міжнародним організаціям уже 6 місяців саботує корупційна система. Попри те, що потрібний закон був прийнятий ще в березні, давши Уряду великий проміжок часу на його виконання, жоден із договорів досі не підписаний,  – стверджує Єгор Соболєв, голова комітету Верховної Ради України із запобігання та протидії корупції. Закупівля медпрепаратів міжнародними організаціями дасть можливість зекономити до 40% державних коштів. Інакше ці гроші – а це 2.5 мільярди гривень – знову розкрадуть, а пацієнти залишаться без ліків. Ми неодноразово піднімали це питання на комітеті та я особисто ходив до Міністра, щоб прискорити процес передачі закупівель міжнародним організаціям. Тим не менше, незважаючи на гучні заяви, як Міністра, так і Уряду, питання досі не вирішено», – додає він.

Передача закупівель ліків міжнародним організаціям – один із пунктів Коаліційної Угоди. Верховна рада України ще у березні проголосувала відповідний Закон №269-VIII, який передбачає передати закупівельну функцію міжнародним організаціям за сімома програмами: вакцинація, ВІЛ/СНІД, туберкульоз, гепатити, онкологія, дитяча гемофілія та харчування для дітей з орфанними захворюваннями. Цей пакет законопроектів був визнаний Президентом України у якості пріоритетних. Відповідні підзаконні акти мали бути затверджені до 25 травня 2015 року. Майже півроку через бюрократію, небажання чиновників зробити процес держзакупівель ліків та вакцин прозорим, триває саботаж з боку Кабміну щодо розробки та підписання відповідних документів.

«Найефективніший спосіб боротьби з корупцією – це максимальна прозорість тендерів та державних закупівель. – зазначає Олена Щербан, юрист Центру протидії корупції. – Закупівля ліків міжнародними організаціями – це єдиний дієвий інструмент, який сьогодні дозволить зруйнувати корупційні схеми, що діють у Міністерстві охорони здоров’я. Кабміну не вистачає політичної волі, щоб підписати відповідні підзаконні акти, адже ці документи можна було розробити та затвердити ще до початку літа. Такий саботаж не можна розцінювати інакше, як бажання і надалі зберегти корупційні схеми під час закупівель ліків та вакцин», – додала вона.

Ще у серпні МОЗ повідомив, що такі міжнародні організації як ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents закуплять ліки для українських пацієнтів на 2.5 млрд. грн. Проте досі не підписано жодного договору, а, отже, здоров’я та життя пацієнтів знаходиться під загрозою.

«Спеціально затягуючи тендери, чиновники скорочують життя моєї дитини.розповідає Ніна Астафорова-Яценко, директор БФ «Діти з гемофілією».Скільки ще дітей постраждають через недолугих урядовців, непродуману політику та корупційні схеми?», – зазначає активістка.

Якщо відповідні підзаконні акти та договори не будуть підписані в найближчий тиждень, то міжнародні організації потраплять в такі часові та формальні рамки, що не зможуть вчасно закупити потрібні препарати і поставити їх в Україну.

Контактна особа:

Альона Романюк 093 72 10 800; aliona.r@patients.org.ua

Марина Єнжиєвська 067 580 10 12  m.yenzhyevska@prhouse.com.ua

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/10/Infografika-mizhnarodni-zakupivli.pdf”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/10/List.pdf”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/10/Hto-i-shho-zavazhaye-mizhnarodnim-zakupivlyam.pdf”]

 

3 Comments

 1. Лариса сказав:

  Безвідповідальність державної влади та МОЗ по відношенню до Здоровья Нації – це Злочинна Недбалість! Треба
  облити чорнилом Раду та чиновників МОЗ разом з Квіташвілі, та вигнати ойого за межі України.

 2. руслан сказав:

  я також в щоці мій син вже четвертий рік хворий на ХМЛ -РАК КРОВІ а ліки тосігма і досі неможе отримати в полтаві кажуть немае фінансування

 3. Наталья сказав:

  Самое страшное, что у нас никто ни за что не несет ответственности!! С легкостью можно оттягивать время и всем наплевать, что люди остаются без жизненных препаратов, я уж молчу о том, что цена на такие препараты неподъемная, при этом у нас все бюджетные деньги лучше будут растрачены на содержание аппарата, который тормозит своими действиями работу всей системы….на выборы отваливаются огромные суммы и деньги есть, а спасти жизнь хотя бы одного ребенка ни у одного депутата не находится денег, мерзко, просто мерзко от того, что у власти стоит быдлота и хапуги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *