Владі запропонують концепцію реформування державних закупівель ліків

Владі запропонують концепцію реформування державних закупівель ліків

Громадські активісти спільно з юристами представили сьогодні на розгляд Міністерства охорони здоров’я та народних депутатів концепцію реформування системи державних закупівель ліків. Концепція передбачає уніфіковану систему документації для всіх регіонів, а також знищення багатьох корупційних механізмів, які сьогодні використовуються під час проведення закупівель ліків за державний кошт.
Концепція реформування передбачає низку змін, які допоможуть побороти корупцію в державних закупівлях ліків, знижують бюрократичне навантаження, усувають прогалин в регулюванні, а також забезпечують прозорість та обґрунтованість під час прийняття рішень. Такі галузеві стандарти мають стати обов’язковими під час формування предмета закупівлі, їхня кількість і якість мають бути покращені, а порядок роботи груп, що формують предмет закупівлі, має бути суттєво змінений на принципах прозорості, відсутності конфлікту інтересів та невідворотності відповідальності. Пацієнти та фармацевтичні компанії мають отримати законне право оскаржувати необґрунтовані рішення таких груп, а тіньові корупційні схеми впливу мають залишитись в минулому.
Перед тим, як розпочати розробку даної концепції, активісти провели ґрунтовний аналіз існуючої системи. Виявилося, що при державних закупівлях ліків, МОЗ ніколи не було зобов’язане керуватися прийнятими в країні протоколами та стандартами лікування. Тобто, списки ліків для закупівель за державні кошти, по суті, могли формуватися як заманеться членам груп. Більше того, розроблені наразі в Україні протоколи та стандарти лікування в більшості випадків є застарілими або взагалі відсутні по багатьох нозологіях. Саме тому Концепція передбачає реформування галузевих стандартів, тобто формулярів, стандартної медичної допомоги та протоколів. До 2020 року також пропонується застосування механізму реімбурсації, тобто відшкодування грошей, витрачених на ліки, до 80% закупівель по державним програмам.
Автори концепції передають Міністерству охорони здоров’я та Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я розроблену Концепцію, що, після публічного обговорення, як сподіваються розробники, стане основою для законопроекту «Про деякі питання визначення предмета закупівлі, що використовується у централізованих та регіональних державних закупівлях лікарських засобів та медичних виробів», а також ряду підзаконних нормативно-правових актів.

Контактна особа:
Устінова Олександра, 067 550 15 70, o.ustinova@antac.org.ua

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *