Програма державних закупівель ліків цілковито провалена Міністерством охорони здоров’я. Про це заявляють активісти та експерти Благодійного фонду «Пацієнти України» та ГО «Центр протидії корупції». Станом на 22 червня, тобто за 6 місяців 2015-го року, не зроблено навіть першого кроку на шляху до здійснення державних закупівель ліків та вакцин, а саме: не затверджено жодної номенклатури лікарських засобів.
«Ми мусимо констатувати, що ситуація із державними закупівлями ліків та вакцин зайшла в глухий кут. Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі за 6 місяців своєї роботи не зробив жодного дієвого кроку, щоб запустити процес державних закупівель: ані за національною звичною процедурою, ані через міжнародні організації», – заявляє Дмитро Шерембей, Голова БФ «Пацієнти України».
За словами активістів, ситуація нині є навіть гіршою, ніж ситуація 2014-го року, коли деякі тендери було оголошено в квітні 2014-го року, а номенклатури лікарських засобів були затверджені значно раніше. Повний цикл закупівлі триває 6 місяців, саме тому не розпочаті закупівлі станом на червень – це загроза зриву програм лікування.
«Нагадаю, міністр Квіташвілі обіцяв, що всі державні тендери будуть проведено в квітні, і того колапсу з ліками, який стався в 2014-му році, він особисто не допустить, – каже Віталій Шабунін, голова правління ГО «Центр протидії корупції». – Якщо ж говорити про закупівлі через міжнародні організації (ВООЗ, ЮНІСЕФ та інші), то тут також не зроблено жодного реального кроку.» Після ухвалення Верховною Радою законів про закупівлі через міжнародні організації – ще 19 березня, не затверджено жодного підзаконного акту, щоб ці закони можна було реалізувати. Тобто, вже 3 місяці ця ініціатива пацієнтів та депутатів повністю паралізована МОЗом. Жодна з міжнародних організацій досі не отримала офіційного запиту від українського міністерства, щоб розпочати офіційні перемовини щодо їхньої участі у державних закупівлях. Ба більше, керівництво МОЗ уже заявляє про те, що міжнародні закупівлі цього року не відбудуться – через брак часу. Таким чином, МОЗ порушує два основних документи країни щодо реформ: Коаліційну Угоду фракцій Верховної Ради та Програму дій Уряду України. У той же час, Міністерство звітує на численних брифінгах, прес-конференціях та на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці, щодо кількості проведених засідань комісій, залучених фахівців та громадських організацій до процесу проведення державних закупівель.
«МОЗ може скільки завгодно засідати, звітувати та виправдовуватися. Всі ці цифри є лише процесом, за яким не видно результату, а саме – старту державних закупівель. А участь пацієнтських організацій в цих засіданнях є здебільшого формальною, оскільки до їх аргументів члени експертно-технічної групи не дослухаються», – каже виконавчий директор БФ «Пацієнти України» Ольга Стефанишина.
Контактна особа:
Устінова Олександра, 067 550 15 70
1 Comment
В таком случае это министерство и лично министра нужно судить. Раз он взялся за этот процесс и не выполнил его. А ведь от его действий зависят жизни людей. Как можно было это допустить?!