Позиція пацієнтсько-експертного середовища стосовно розширення доступу до лікування вірусного гепатиту С в Україні

Позиція пацієнтсько-експертного середовища стосовно розширення доступу до лікування вірусного гепатиту С в Україні

Шановний пане Міністре!

Ситуація із поширеністю вірусного гепатиту С в Україні – критична. За оціночними даними експертів, від 3% до 8% населення України інфіковано вірусом гепатиту С, що складає приблизно 1,3 – 5 млн. осіб. За офіційними даними Міністерства охорони здоров’я України, станом на квітень 2014 р., 44 000 пацієнтів потребували лікування вірусного гепатиту С.

У той же час, світова фармацевтична індустрія представляє розробки новітніх режимів лікування вірусного гепатиту С з високою ефективністю та мінімізацією побічних ефектів. В Україні 1-й генотип гепатиту С є найбільш поширеним та складає 60%. Лікування пегельованими інтерферонами в сполученні з рибавірином, яке використовується за рахунок Державного бюджету в Україні до сьогодні, вже перестало бути європейським стандартом у лікуванні 1-го генотипу вірусного гепатиту С, оскільки ефективність такого лікування становить від 40 до 50% при 1-му генотипі. У той же час, ефективність (виліковування) комбінованої терапії із препаратом Софосбувір дає можливість ефективності лікування 92%.  Україна, на рівні з іншими країнами, має сьогодні всі шанси отримати доступ до високоефективного лікування та подолати епідемію гепатиту С.

Варто зазначити, що в Україні третій рік поспіль діє Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року, в межах якої щорічно виділяються кошти на лікування цього захворювання. У 2015 році сукупний бюджет Міністерства охорони здоров’я та Державної установи «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» на закупівлю ліків для лікування вірусного гепатиту С складає близько 150 млн. грн.

Ми вважаємо, що початок діалогу з виробником щодо широкомасштабного доступу до препарату, дозволить:

– розширити лікування до 3 000 пацієнтів (розрахунки додаються) за рахунок комбінації пегельованих інтерферонів та Софосбувіру, за умови надання ціни 900 доларів США за курс для України;

– використовувати сучасні препарати для лікування гепатиту С для лікування пацієнтів, набути необхідний клінічний досвід з використання цих препаратів та включити їх до національного протоколу, привівши його у відповідність до міжнародних стандартів та рекомендацій ВООЗ (http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/111747/1/9789241548755_eng.pdf?ua=1);

– попередити низку ускладнень перебігу хронічного вірусного гепатиту С та втрати працездатності серед осіб, які отримають лікування, що в свою чергу знизить навантаження на систему охорони здоров’я України  за рахунок високої ефективності виліковування при комбінованому лікуванні Софосбувіром;

– створити діючу модель партнерства держави, приватного та громадського сектору для досягнення ефективного ціноутворення на життєво важливі препарати.

Україна вже має позитивний досвід співпраці з компанією «Гілеад Сайнсіс» у сфері доступу до препарату Софосбувір. У рамках проекту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією створено прецедент укладення договору для забезпечення Софосбувіром за ціною 300 доларів за місячний курс (або за флакон) для 250 пацієнтів з категорії груп ризику. В подальшому за підтримки Гілеаду планується розширення програми ще на 1250 курсів із застосуванням софосбувіру та софосбувіру/ледіпасвіру (Harvoni)[2].

Ми вітаємо ухвалення Павлінням Глобального фонду в квітні цього року нової політики щодо фінансування ко-інфекцій, зокрема ВІЛ-інфекції та гепатитів, та впевнені, Україна має скористатися цією можливістю.

Підтвердження повної політичної прихильності Уряду до питання забезпечення широкомасштабного доступу до ефективного і сучасного лікування може стати запорукою успіху в отриманні оптимальної ціни, як це відбулося в таких країнах, як Індія, Грузія та Єгипет. Крім того, Україна має законодавство, що дозволяє ефективно використовувати гнучкі положення ТРІПС, а саме примусове ліцензування з метою забезпечення конкуренції з боку генеричних виробників.

Економічна криза та військові дії, які більше року розгортаються на території нашої держави, виснажують як економічний, так і людський потенціал країни. За таких обставин, Україна мусить отримати найнижчу ціну на препарат, який подолає епідемію гепатиту С в країні.

Ми, що підписалися нижче, готові докласти максимум зусиль та надати всю необхідну технічно-експертну підтримку, щоб забезпечити у 2015 році близько 3 000 пацієнтів з гепатитом С лікуванням за допомогою новітніх препаратів за найнижчою ціною.

Стратегічно важливим наступним кроком має бути співпраця Міністерства охорон

и здоров’я та компанії «Гілеад Сайнсіс», з метою забезпечення доступу до комбінованих безінтерферонових режимів лікування, а саме до комбінації Софосбувір/Ледіпасвір («Гілеад Сайнсіс») та Софосбувір/Даклатасвір (“Gilead Sciences”/“BMS”) для тих пацієнтів, яким протипоказані пегельовані інтерферони.

Довідка:

Компанією “Gilead Sciences” («Гілеад Сайнсіс») підписано договори з 7 індійськими компаніями на виробництво препарату Софосбувір за спеціальною ціною доступу для 91 країни у світі.  Україна поки не включена до переліку цих країн.

Ціна на Софосбувір у Єгипті складає 900 доларів США за курс.  

У Грузії започатковано ініціативу щодо повної елімінації вірусу гепатиту С на території всієї країни. За підтримки CDC (США) між Урядом Грузії та компанією «Гілеад Сайнсіс» встановлено домовленість про безкоштовне надання лікування на першому етапі для 5 000 пацієнтів в 2015 році, з розширенням до 20 000 пацієнтів на рік на другому етапі, за умови забезпечення 100% діагностики з боку держави.

[1] З детальною аналітикою можна ознайомитись за посиланням:  http://hepcoalition.org/dejstvovat/sredstva-podderzhki/article/licenziya-gilead-na-preparaty?lang=en

[2] З детальною інформацію можна ознайомитись за посиланням: http://www.aidsalliance.org.ua/ru/news/pdf/02.04.15/Scaling_up_access_to_hcv_tx_in_Ukraine_FINAL_UKR.pdf

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/05/Vih.-52-Pozitsiya.pdf”] [gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/05/Dodatok-do-Pozitsiyi.doc”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *