Пацієнти вимагають від МОЗу оголосити тендери не пізніше 30 квітня 2015 року

Пацієнти вимагають від МОЗу оголосити тендери не пізніше 30 квітня 2015 року

Сьогодні 20 пацієнтських організацій,  які представляють інтереси пацієнтів з різноманітними захворюваннями, звернулися до Міністра охорони здоров’я з вимогою оголосити тендери не пізніше 30 квітня та включити представників пацієнтів до єдиної експертно-консультаційної групи з розробки переліку препаратів. В іншому випадку, як стверджують пацієнти, Україну очікує такий самий провал закупівель ліків, який стався минулого року, через затримку тендерного процесу. Окремо, щоб розуміти перебіг процесу закупівель, пацієнти просять оприлюднити для громадськості до 9 квітня річний план закупівель ліків та вакцин на 2015 рік.

«Міністерство охорони здоров’я наступає на граблі минулого року, коли оголошення тендерів починають затягувати. Відповідно, потім ліки вчасно не поставляються до лікарень, стверджує Ольга Стефанишина,  виконавчий директор БФ «Пацієнти України». Минулого року ми попереджали керівництво МОЗу про те, що може статися катастрофа, і вона сталася. Ми не хочемо, щоб те саме відбулося і за нинішньої команди. Ми розраховуємо, що цього року ліки по всім програмам будуть закуплені та поставлені вчасно».

Хочемо нагади, що минулого року тендери із закупівлі ліків були проведені з великим запізненням: в листопаді-грудні замість лютого-травня 2014 року. Результатом цього стало те, що МОЗ закупив на 50% менше ліків, ніж це було можливо зробити за умови вчасного проведення закупівель. Аналогічна ситуація склалася і в регіонах, де в середньому було провалено 30% закупівель ліків за кошти місцевих бюджетів. За процедурою закупівлі ліків, як міжнародними організаціями, так і задля проведення державних тендерів за звичайною процедурою, Міністерство охорони здоров’я повинно розпочати тендерний процес на початку року, тобто в січні, і скласти список препаратів та визначити потребу до кінця лютого. Тим не менше, судячи зі звіту Міністерства охорони здоров’я, що був оприлюднений на прес-конференції від 27.03.2015, поки що цей процес всередині Міністерства навіть не розпочався. Мало того, 31 березня МОЗ оголосив про ліквідацію всіх комісій, які займалися розробкою списку препаратів, які потрібно закуповувати за кошти державного бюджету.

«Минулого року через затримку закупівель ліків дітям з муковісцидозом не було закуплено навіть половини необхідних препаратів, — розповідає Анастасія Ткачук, мати 2-річного Тимофія. — Ми з подивом дізналися з прес-конференції міністра, що діти з муковісцидозом на 125% забезпечені ліками. Наші дослідження показують, що реальна цифра менше 12%, і навіть ті ліки не видають. Проблема полягає в тому, що Міністерство звітує не за кількістю закуплених ліків та їх співвідношенням до реальної потреби дітей, а за кількістю коштів, витрачених на це»,  — додає вона.

Ще однією вимогою до Міністра стало передати міжнародним організаціям закупівлю ліків не лише для лікування СНІДу, гепатитів, туберкульозу, а також для дітей з онкологією та рідкісними дитячими генетичними захворюваннями. Це, як вважають представники громадських організацій, що репрезентують ці захворювання, — єдиний шанс таких дітей на життя, адже міжнародні організації, окрім якісних препаратів, гарантують і безперебійну поставку ліків до лікарень.

«Сьогодні  в Києві залишилося 19 флаконів препаратів для дітей з хворобою Віллібрандта, — розповідає Ніна Астафорова, мати 6-річної Нони з таким важким діагнозом. — Якщо дитина потрапить до лікарні, і їй потрібна буде термінова операція, то необхідно буде в середньому 50 флаконів. Фактично, на сьогодні такі діти, як моя дочка, приречені в разі потреби у невідкладній допомозі», додає вона.

Саме тому, представники всіх без винятку організацій, що представляють такі рідкісні дитячі генетичні захворювання, як гемофілія, муковісцидоз, фенілкетонурія, а також дитячу онкологію, поставили підпис під цим листом.

Хочемо нагадати, що закупівлі ліків для дітей є відповідальністю України відповідно до Конвенції ООН про права дитини, яка сьогодні порушується.

Підписи під листом до Міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі поставили 20 пацієнтських організацій.

Контактна особа: Красненкова Наталя, 067465 54 26

 

 

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/04/karta_liki-1.pdf”]
[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2015/04/Vidkrite-zvernennya-do-Kvitashvili.pdf”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *