Відтепер ліки українцям закуповуватимуть міжнародні організації

Відтепер ліки українцям закуповуватимуть міжнародні організації

Сьогодні Верховна Рада України ухвалила законопроект № 2150, яким врегульовується передача закупівель ліків міжнародним організаціям. Відтепер ліки для українських пацієнтів найближчі 4 роки зможуть закуповувати 6 міжнародних неприбуткових організацій: ВООЗ, ЮНІСЕФ, IDA Foundation (Нідерланди), Crown Agents (Велика Британія), Partnership for supply chain management (PFSCM) (Америка), Global Drug Facility (GDF) (Швейцарія).

«Це – спільна перемога реформаторів та громадянського суспільства, що дозволить врятувати життя набагато більшій кількості пацієнтів в Україні, – стверджує Ольга Богомолець, Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я.  – Тепер ми чекаємо на злагоджено роботу Міністерства в передачі цих функцій міжнародним організаціям, щоб вже найближчим часом можливо було розпочато процедуру закупівель».

Як очікують громадські активісти та парламентарі, закупівельна функція буде передана міжнародним організаціям вже за 6 тижнів. А перші поставки розпочнуться влітку 2015 року.

Слід відзначити, що не всі пропозиції щодо закупівель були підтримані українським парламентом. Зокрема, законопроект №2151, яким передбачалася відміна 7% ПДВ та 5% імпортного збору на ліки так і не була підтримана профільним парламентським комітетом з податкової політики.

«Ми не очікували такого рішення Комітету, яке стало загадкою для всіх, стверджує Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». Адже фактично парламентарі пропонують, щоб держава оподатковувала сама себе. Навіщо це не зрозуміло. Очевидно одне – це не дозволить зекономити стільки коштів, скільки очікували автори законопроектів та значно ускладнить саму процедуру передачі закупівель міжнародним організаціям, куди тепер доведеться вводити МОЗ, як платника ПДВ та імпортного збору».

Слід відзначити, що міжнародні неприбуткові організації за своїми положеннями не можуть бути платниками податків та ПДВ. Відповідно цю функцію доведеться передати назад в Міністерство охорони  здоров’я.

Окрім того, передача закупівель міжнародним неприбутковим організаціям дозволить знизити ціни на ці препарати на 30%. Зокрема йдеться про препарати за чотирма програмами лікування: СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити та вакцинація. Зниження в ціні забезпечить використання міжнародної упаковки та гуртові міжнародні ціни

 «Передача закупівель ліків міжнародним організаціям – це не лише боротьба з корупцією в Україні, яка щороку вбивала сотні тисяч українців, але й шанс побороти епідемії СНІДу та туберкульозу в нашій країні, – говорить Дмитро Шерембей, Голова правління БФ «Пацієнти України». – За вивільнені кошти можна буде додатково пролікувати 21 тисячу ВІЛ-інфікованих пацієнтів, та більше 15 тис. пацієнтів з туберкульозом».

Слід відзначити, що щорічно, за даними Служби Безпеки України, протягом 2012-2014 року ціни на лікарські засоби, що закуповувались за бюджетні кошти, були завищені на 20-40%.

«Закупівлі через міжнародні організації – це шанс для України надалі отримати якісні препарати за рахунок грошей, які не підуть на корупційні схеми, як це було раніше.  За якість, ефективність і безпечність медичних препаратів несе відповідальність ВООЗ, ЮНІСЕФ та інші організації у системі ООН. Відповідна європейська якість ліків є вкрай важливою для збереження здоров’я нації. Цей проект є тимчасовим заходом для того, щоб була побудована прозора та відкрита система закупівлі ліків всередині країни», – стверджує Ірина Сисоєнко, народний депутат України.

Хочемо нагадати, що авторами законопроектів №2150 та №2151 виступили О. Богомолець (БПП), В. Сюмар (НФ), Г. Гопко (Самопоміч), І. Іонова (БПП), О. Корчинська (РП) та Г. Загорій (БПП), О. Третьяков (БПП), І. Алексєєв (НФ), О.  Дроздик (НФ), І. Сисоєнко (Самопоміч), К. Яриніч (БПП), Т. Кремінь (НФ), О. Мусій (БПП).

Контактна особа: Устінова Олександра 067 550 15 70

Oleksandra.u@patients.org.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *