Вперше ліки для України закуплять міжнародні організації

Вперше ліки для України закуплять міжнародні організації

БФ «Пацієнти України» разом з ЮК «Arzinger» підготували та винесли на розгляд МОЗ проект Закону України “Щодо забезпечення закупівель лікарських засобів через міжнародні організації за кошти державного бюджету”. Розроблений закон дозволить не лише подолати корупцію в закупівлях, а й швидко надати пацієнтам із ВІЛ/СНІД, туберкульоз та іншими хворобами життєво необхідні ліки, а дітям — вакцини. Законопроект передбачає передачу частини державних закупівель ліків та вакцин міжнародним організаціям, таким як ВООЗ та ЮНІСЕФ.

«Разом з громадськими організаціями ми розробили законопроект, який дасть нам можливість закуповувати життєво необхідні ліки через такі всесвітньо відомі організації як ВООЗ та ЮНІСЕФ. Це не тільки знизить корупцію, але й дасть шанс пацієнтам отримати якісні ліки вчасно. Сподіваюсь, цей перший важливий крок до реформи охорони здоров’я буде одноголосно підтримано Верховною Радою України», — коментує ситуацію Олександр Квіташвілі, міністр охорони здоров’я України.

Сьогодні на засіданні в МОЗ, законопроект отримав підтримку від міністра та його заступників. Нагадаємо, що Коаліційна угода Верховної Ради України VIII скликання від 21.11.2014, а також положень абзацу 18 пункту 8 Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої постановою Верховної Ради України від 11.12.2014 № 26-VIII, передбачають необхідність усунення корупційних схем під час проведення тендерних закупівель в системі охорони здоров’я, передачу функції державних закупівель від Міністерства охорони здоров’я України, зокрема до міжнародних організацій.

«Після минулорічного повного провалу в закупівлях, держава має швидко та якісно організувати процес надання ліків для пацієнтів та вакцин – для дітей. Цей законопроект був розроблений в дуже короткий термін. Якщо депутати візьмуть за основу таку саму динаміку, то до кінця лютого українці будуть мати необхідні законодавчі зміни. Це означає, що вже влітку ліки дійдуть до пацієнтів. В противному випадку — економічна ситуація, курс долара та корупція «з’їдять» весь бюджет України на лікування», — додає Ольга Стефанишина, виконавчий директор  БФ «Пацієнти України».

Законопроект був розроблений за кілька тижнів за участю кваліфікованих юристів і враховує світовий досвід  із залучення міжнародних організацій до процедури державних закупівель в сфері медицини.

«Це перший прецедент, коли пацієнти виступають співавторами законопроекту, та намагаються допомогти державі віднайти ефективні інструменти для розв’язання проблеми із закупівлею ліків. Ми проаналізували існуюче законодавство та пропонуємо внести необхідні зміни в закони, які врятують тисячі життів.” — розвопідає Лана Сінічкина, Партнер ЮК «Arzinger».

Світовий досвід вказує на те, що залучення міжнародних організацій країнами, які не мають ефективно функціонуючої системи здійснення державних закупівель, до процесу закупівлі лікарських засобів за державні кошти забезпечує низку переваг як для пацієнтів, так і для галузі охорони здоров’я, а також забезпечують економію бюджетних коштів.

Успішний досвід застосування механізму залучення міжнародних організацій до закупівель лікарських засобів за державні кошти демонструється прикладами таких країн із перехідною економікою як Молдова, Азербайджан, Вірменія, Грузія, а також низки держав Африки, Азії та Південної Америки. Завдяки застосуванню такого механізму зазначені країни забезпечили своєчасність поставок ефективних, безпечних та якісних лікарських засобів, а також економію бюджетних коштів на закупівлю лікарських засобів до 30%.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено такі переваги змін, що несе за собою законопроект: скорочення ланцюга поставки лікарських засобів (зокрема, багато лікарських засобів закуповуються міжнародними організаціями за прямими договорами із виробниками, що дає можливість отримати оптимальну ціну та гарантії якості); Забезпечення закупівель високоякісних лікарських засобів завдяки суворим вимогам, які ставляться до лікарських засобів; Забезпечення швидкості закупівель завдяки закупівлям від прекваліфікованих міжнародними організаціями постачальників; Усунення корупційних ризиків, пов’язаних з проведенням державних закупівель лікарських засобів Міністерством охорони здоров’я України; Проведення закупівель відповідно до прозорих та відкритих правил та процедур міжнародних організацій; Можливість закупівлі лікарських засобів за низькими цінами завдяки великим обсягам закупівель, що здійснюються міжнародними організаціями, а також завдяки укладенню міжнародними організаціями довгострокових рамкових договорів з постачальниками.

 

Додаткова інформація:

Красненкова Наталя, 067 465 54 26

Леся Шутко, 067 245 38 75

2 Comments

 1. Yuriy сказав:

  Где можно прочитать законопроект?

  • БФ "Пацієнти України" сказав:

   Добро дня, пане Юрію!

   Законопроект вже розроблено, проте ще не зареєстровано. Як тільки він буде зареєстрований Ви зможете знайти його у базі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *