Верховна рада прийняла пропозиції Стратегії реформи української медицини

Верховна рада прийняла пропозиції Стратегії реформи української медицини

Верховна Рада прийняла програму дій Кабінету міністрів. В прийняту програму увійшли пропозиції зі Стратегії реформування української системи охорони здоров’я, яку останні п’ять місяців розробляла Стратегічна дорадча група. Паралельно Стратегія реформ в галузі медицини публічно обговорюється в експертному колі та громадському секторі, зокрема серед пацієнтських організацій.

Проект реформи розроблявся Стратегічною дорадчою групою з питань реформування системи охорони здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». До складу робочої групи входить і нинішній міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі. «В Україні люди вимагають змін, і вже у 2015 році повинні зробити рішучі кроки, аби розпочати їх. Такий підхід у Грузії довів свою ефективність, каже Александр Квіташвілі, Міністр охорони здоров’я України,ми негайно розпочнемо реформу управління медичною галуззю, щойно депутати Верховної Ради України ухвалять Програму дій Уряду».

«Це перший прецедент, коли впливові експерти, лікарі та пацієнти, за участю найбільших міжнародних організацій, розробили Стратегію реформування системи охорони здоров’я, яку будуть впроваджувати в державі, — каже Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України», голова секретаріату Стратегічної дорадчої групи,— вкрай важливо, що це був публічний  та відкритий процес. Саме пацієнт відчує на собі зміни в системі. І тому ми влаштували сьогодні широке обговорення з пацієнтським колом, де кожен може висловити свою думку і дати рекомендації».

За словами авторів проекту, в основі реформи лежать лібералізація ринку медичних послуг, зменшення зарегульованості галузі,запровадження ефективного механізму перерозподілу державних коштів, спрямованого на оплату послуг для пацієнта, а не утримання медичних будівель (сьогодні 75% державних коштів витрачається на утримання самих медичних будівель та лікарняних ліжок). Після реформування галузі ці гроші витрачатимуться на оплату послуг лікарів,  що означає втілення принципу «гроші йдуть за пацієнтом».

Одним з важливих кроків в проекті реформи є трансформація мережі медичних закладів, які в Україні розташовані нерівномірно. Наша країна є лідером рейтингів за кількістю ліжок на душу населення: в Європі в середньому 500 на 100 тис. осіб, в Україні – 950.

Експерти пропонують автономізацію медичних закладів, що дозволить зняти з держави тягар з оплати комунальних послуг та допоможе залучити інвестиції в цю галузь. Крім того, це дозволить у природний спосіб привести кількість лікарень у відповідність з реальними потребами людей в допомозі.Вивільнені бюджетні кошти пропонується використати для розширення доступу населення з сільських регіонів до сучасних районних лікарень, зокрема, через побудову доріг та транспорт.

В селах, де проживає на сьогодні 30% населення України, працюватимуть сімейні лікарі — як  приватні підприємці. Оплата їх роботи здійснюватиметься за змішаною системою. Громада зможе контролювати якість роботи та оплату праці лікаря, та матиме право в разі потреби розривати з ним угоду.

Зараз проект реформи перебуває на стадії громадського обговорення, до якого можуть долучитися не лише експерти галузі та лікарі, але й усі охочі.Обговорення триватимуть до кінця січня 2015 року і пройдуть як в Києві, так і в регіонах.

До групи ввійшли 12 міжнародних та українських фахівців.

Контакт для ЗМІ: Наталя Красненкова 067 465 54 26, krasnenkova@prhouse.com.ua

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2014/12/pres-reliz-obgovorennya_11.12.pdf”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *