26 млн. гривень «заробило» Міністерство охорони здоров’я на ВІЛ-інфікованих в 2014 році

26 млн. гривень «заробило» Міністерство охорони здоров’я на ВІЛ-інфікованих в 2014 році

1-го грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, громадські активісти оприлюднили інформацію про те, що у 2014 році, вже за нової команди в МОЗ, на закупівлях ліків для ВІЛ-інфікованих держава переплатила 26 млн. гривень.

Активісти порівняли ціни, за якими закуповували одні й ті самі препарати ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» за кошти Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією та Міністерство охорони здоров’я України у 2014 році. За деякими препаратами (наприклад, Зидовудин/Ламівудин) МОЗ переплатило на 13 мільйонів більше від громадської організації.

«Проблема полягає в тому, що система в Міністерстві охорони здоров’я не змінилася. Корупційні схеми залишилися тими ж самим, – стверджує Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України». – Ми сподівалися, що після Майдану прийде нова команда, яка покаже новий підхід до боротьби з корупцією в закупівлях, але дива не сталося: українці й далі платять за цю корупцію своїми життями. Єдина надія на новий склад Уряду та нового очільника МОЗу, який візьметься за реформування галузі, де закупівлі не будуть підпорядковуватися міністерству».

Окрім того, що Міністерство закупило препарати за завищеними цінами, вони ще й скоротили кількість закуплених ліків, мотивуючи це високими цінами через девальвацію гривні.

«Це верх цинізму, коли Міністерство закуповує ліки при їх оптових обсягах за вищими цінами, ніж громадські організації, при цьому ще й пояснює зменшення кількості людей, які лікуватимуться, високими цінами, – розповідає Дмитро Шерембей, голова правління БФ «Пацієнти України» – більше 6 000 людей цього року опиняться без лікування, що дасть новий поштовх епідемії СНІДу й тисячі смертей».

Відповідно до змін до постанови Кабінету Міністрів України №298, які були внесені в жовтні цього року, Міністерство охорони здоров’я отримало дозвіл скорочувати обсяги закупівель. Відповідно – і кількість пацієнтів, які будуть проліковані. Закупівлі АРВ-препаратів в середньому були скорочені на 10%. На лікуванні за кошти державного бюджету сьогодні перебуває понад 60 тис. ВІЛ-інфікованих українців.

«Більше 6 000 людей можуть заплатити своїм життям за корупцію в МОЗі, – стверджує Володимир Жовтяк, голова Координаційної ради  ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ». – Їх можливо було б пролікувати, якби у чиновників Міністерства в пріоритеті були пацієнти, а не власне збагачення. Ці люди приречені, оскільки самостійно в Україні купити препарати вони не в змозі – їх не продають в аптеках. За останні 10 років це перший випадок реальної загрози зменшення кількості хворих, які отримують лікування».

Слід зазначити, що минулого року Міністерство, за часів Раїси Богатирьової, заробило на ВІЛ-інфікованих близько 15 млн. гривень. За це активісти нагородили колишню очільницю МОЗ не подякою, а «позорнякою».

А цього року, вони вирішили продемонструвати в. о. Міністра охорони здоров’я Василю Лазоришинцю, до чого призводить такий заробіток міністерства, а саме – смертей. Таку ж суму грошей, яку заробили чиновники МОЗ на хворих, виклали активісти на пам’ятнику людям, що померли від СНІДу – «Червоній стрічці» у Києві.

Слід відзначити, що нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про те, що в Міністерство охорони здоров’я повертаються старі люди та схеми, за якими раніше заробляли на «відкатах» на державних закупівлях ліків.

Загальна сума тендеру на закупівлю антиретровірусних препаратів для лікування ВІЛ-інфікованих людей, складає близько 234 млн. гривень.

Контактна особа:

Устінова Олександра

067 550 15 70

Oleksandra.u@patients.org.ua


[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2014/10/Dodatok-61.pdf”]

[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2014/12/SUMA-PEREPLATI-NA-ARV.pdf”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *