Активісти вимагають провести відкрите громадське обговорення кандидатів у міністри охорони здоров’я

Активісти вимагають провести відкрите громадське обговорення кандидатів у міністри охорони здоров’я

Активісти пацієнтських та антикорупційних організацій вимагають від усіх політичних партій, які пройшли до Верховної Ради, оприлюднити інформацію про те, кого вони пропонуватимуть на пост Міністра охорони здоров’я та провести відкрите громадське обговорення цих кандидатур в прямому ефірі. Крім того, активісти оголосили відкритий збір резюме кандидатів, що не представляють жодну політичну силу, але можуть стати достойними кандидатами на пост Міністра, які обіцяють також представити на розгляд громадськості.

Голова БФ «Пацієнти України» Дмитро Шерембей переконаний: «На тлі повного провалу в державних закупівлях ліків для тяжкохворих пацієнтів, постійних чвар, корупційних скандалів  та змін міністрів охорони здоров’я, ми не можемо дозволити кулуарно вирішити та посадити чергову «потрібну» людину в міністерство, від роботи якої залежить життя мільйонів українців. Це має бути професіонал, кризовий менеджер з незаплямованою репутацією. Нова людина, яка готова буде змінити систему на користь пацієнтів, а не державних чиновників».

Серед вимог, висунутих активістами до майбутнього міністра, від якого залежатиме життя сотень тисяч людей: відсутність конфлікту інтересів та відсутність свідчень щодо будь-яких зв’язків із корупційними схемами; обов’язкова наявність команди та готовність її представити; а також чіткого бачення механізмів системи реформування охорони здоров’я України. Також кандидат на очільника МОЗу не може бути колишнім міністром або його заступником!

«Система призначення Міністра охорони здоров’я України та його заступників, як в інших міністерствах, повинна бути кардинально змінена і засновуватися на європейських принципах публічності, змагальності та меритократії (визнання заслуг та досягнень). Від цього залежать життя сотень тисяч українців та майбутнє реформування медицини в Україні»,  — йдеться в заяві (листі).

Про важливість відкритого конкурсу та обговорення кандидатур на міністерську посаду говорить і Максим Лациба, експерт з парламентського лобіювання  «Реанімаційного пакету реформ»: «Парламент лише ухвалює закони, а впроваджує реформи уряд. Саме від професійних якостей міністра залежить те, чи буде зреформована система охорони здоров’я, яка зараз інфікована вірусом корупції та некомпетентності. Кожен, хто готовий взяти на себе таку відповідальність  повинен оприлюднити свій план реформи в медичній сфері, а експерти готові надати фахову оцінку кожному кандидатові на цю посаду», — додав Максим Лациба.

Співініціаторами ініціативи виступили й провідні антикорупційні організації — «Transparency International Україна», «Центр політичних студій та аналітики» та «Центр протидії корупції».

На думку Андрія Марусова, голови правління «Transparency International Україна»: «Через корупційні схеми в міністерстві охорони здоров’я сьогодні помирають тисячі людей. Саме тому, для громадськості одним з ключових критеріїв відбору майбутнього міністра є відсутність корупційних  скандалів в біографії, і ми дуже сподіваємося, що кожна політична сила візьме цей критерій за основу».

Окрім того, кандидат на посаду Міністра охорони здоров’я України повинен відповідати люстраційним критеріям згідно ст. 4 Закону України «Про очищення влади».

«Нова влада та керівництво міністерства очевидно не справилися з поставленими задачами цього року, – стверджує Віктор Таран, експерт Центру політичних студій та аналітики. Ціни на препарати завищені на 30-40%, тендери блокуються через Антимонопольний комітет виробниками, а 700 000 українців, які знаходяться на державному лікуванні, опинилися на порозі смерті. Саме тому новий очільник міністерства має бути професійною людиною з прозорою репутацією та сильним менеджером, готовим ламати корупційну систему зсередини.»

Задача «Громадського руху «ЧЕСНО» – фільтрувати владу. Тому, ми вимагаємо відкритого процесу призначення усіх міністрів та заступників, — стверджує Вероніка Вельч, представник громадського руху «Чесно».Ми проти квотного принципу формування уряду. Міністри та їх заступники мають відповідати критеріям професійності, доброчесності, прозорості статків та підзвітності, а також представляти нову генерацію за освітою, ідеями та репутацією. В процесі призначення наполягаємо на неухильному дотриманні Закону України «Про очищення влади».

Ініціатори відкритих слухань надіслали листи-звернення до всіх політичних партій із закликом протягом тижня, не пізніше 20 листопада, оприлюднити інформацію про своїх кандидатів. За цей тиждень вони також збиратимуть резюме і від експертних середовищ з їх пропозиціями. Для цього організаційний комітет в складі представників провідних пацієнтських та антикорупційних організацій оприлюднив на своїх сайтах спеціальне оголошення. Громадське обговорення кандидатур в прямому ефірі за участі представників громадських, пацієнтських організацій, експертного середовища, антикорупційних журналістів та активістів відбудеться одразу після аналізу резюме, що надійдуть на розгляд організаційного комітету ініціативи.

Контакти для ЗМІ: 067 465 54 26, Наталя Красненкова, або 067 550 15 70, Олександра Устінова


[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/Pres-reliz_13.11.2014.pdf”]
[gview file=”https://patients.org.ua/wp-content/uploads/2014/11/Zayava-ministr-11_Nov.pdf”]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *