В бюджеті «знайшли» 6 млрд. гривень на лікування важко-хворих українців

В бюджеті «знайшли» 6 млрд. гривень на лікування важко-хворих українців

Близько 6 млрд. гривень знайшли в бюджеті на лікування смертельно-хворих українців сьогодні під час проведення круглого столу «Аварійний вихід з медичної кризи в Україні». У ньому взяли участь Міністр охорони здоров’я, народні депутати, пацієнти та представники різних міністерств та відомств.

«З падінням курсу національної валюти та введенням ПДВ на ліки в середньому всі препарати в Україні подорожчають на 60%, — стверджує Дмитро Шерембей, голова організації «Пацієнти України». – Якщо врахувати, що бюджет Міністерства охорони здоров’я затверджувався при курсі 8 гривень за долар, то фактично цього року 60% людей, які повинні були б отримати лікування, помруть. Помруть люди, хворі на гепатит, яким минулого року ми домоглися лікування від держави, люди, хворі на ниркову недостатність, які не зможуть прожити і тижня без процедури гемодіалізу. Мільйони українців помруть вже цього року, якщо сьогодні ми не запропонуємо вихід із цієї катастрофічної ситуації».

27 березня 2014 р. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» практично по кожній із бюджетних програм було зменшено обсяги фінансування з метою покриття дефіциту державного бюджету, проте за деякими програмами скорочення видатків здійснено не у повному обсязі як це можливо здійснити — зазначили експерти.

Виходом із медичної катастрофи учасники столу назвали часткове зменшення фінансування незахищених видатків державного бюджету по окремим державним програмам. За рахунок цього, економія коштів по загальному фонду може додатково складати майже 3,5 млрд. грн. та по спеціальному фонду як мінімум 2,5 млрд. грн., що у повній мірі вирішить дефіцит державних коштів на закупівлю ліків, який становить 4,2 млрд. грн.

 

Так, наприклад, було запропоновано зменшити незахищені видатки Міністерства доходів України та зборів з 4,6 млрд. гривень на 1 млрд. Це скоротить кошти на предмети, обладнання, інвентар, оплату послуг (окрім комунальних), капітальні видатки, тощо.

«Людське життя та здоров’я – це найвища цінність в нашій державі, тому я, як Міністр охорони здоров’я, докладу всіх зусиль, щоб домогтися перерозподілу коштів саме на лікування українців та не допустити дефіциту бюджету в медицині – заявив на круглому столі Олег Мусій. – Я на засіданні Кабінету Міністрів пропонуватиму зміни до держбюджету та донесу Прем’єру всю критичність ситуації, в якій наразі опинилися пацієнти».

За даними громадських організацій, 4,2 млрд. гривень не вистачає на покриття дефіциту бюджету на закупівлю ліків для важко хворих. Слід нагадати, що першочергово ці гроші пропонували взяти з підняття акцизів на тютюнові та алкогольні вироби. Тим не менше, влада, піднявши акциз на зазначені товари, не направила додатково отримані гроші на закупівлю ліків, що викликало величезне обурення пацієнтів, адже щодня через відсутність лікування в Україні помирає 1607 людей, яких можна було б врятувати.

«Це цілком підйомна сума для українського бюджету, – стверджує Валерій Дубіль, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. – Навіть в умовах жорсткої економії, можливо буде перерозподілити кошти із запропонованих статей на лікування важко хворих українців без завдання шкоди іншим бюджетним програмам. Ми пропонуємо Уряду скоротити незахищені статті видатків загального фонду бюджету, особливо ті, які не були зменшені у можливих розмірах прийняттям Закону України від 27 березня. Ми проаналізували бюджет 2014 та знайшли близько 65 програм, в рамках яких ми пропонуємо скоротити видатки. Це дозволить «знайти» в скарбниці необхідні 6 мільярдів грн., що повністю покриють зазначений дефіцит в лікуванні важкохворих пацієнтів. Хочу підкреслити, що зважаючи на дуже складу внутрішню і зовнішню політичну ситуацію, ми не розглядали можливість скорочення видатків для Збройних сил України, Національної гвардії тощо» – підсумував народний депутат.

«Такий перерозподіл коштів має відбутися негайно, адже тендери на закупівлю препаратів за державний кошт розпочнуться вже найближчим часом. Якщо у Міністерстві охорони здоров’я не буде вирішена проблема з дефіцитом саме на закупівлю ліків, то вже в кінці року ми матимемо переривання курсів лікування, що, наприклад, для людей, які живуть з ВІЛ є не лише смертельним вироком, але й загрозою різкого розповсюдження ВІЛ», — зазначив Володимир Жовтяк, голова координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД.

 

Під листом до Кабінету Міністрів за результатами круглого столу підписалися пацієнти України та народні депутати. В ньому учасники закликали Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка розглянути у найкоротший термін запропоновані ними джерела покриття дефіциту державних коштів на закупівлю ліків у 2014 році та висловити позицію Уряду щодо шляхів вирішення цієї проблеми.

Контактні особи:

Красненкова Наталя:
067 465 54 26
krasnenkova@prhouse.com.ua

Устінова Олександра:
067 550 15 70
Oleksandra.u@ucab.org.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *